| Varadi_Crina_1974 a întrebat:

Acoperisul va fi in 4 ape lungimea de 18m latimea 11m iar inaltimea de 2.5m as dori sa aflu cati metri patrati are acoperisul meu.
Va multumesc anticipat

3 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Si caderea pe care plan e? Iar trapezul?

| Varadi_Crina_1974 explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Sincer habar nu am
Nu ma pricep la asa ceva
Stiu doar atat de la mesterul care face lucrarea.
Lungimea 18m latimea11 lungimea coama 9m inaltimea 2.5m si a mai adaugat el ceva 5-6m dar nu stiu nici denumirea nici functia acelor grinzi.
Din acest motiv am pus intrebarea.
Multumesc frumos pentru raspuns

| Dumitru_Doru_1953 a răspuns (pentru Varadi_Crina_1974):

5-6m probabil e lungimea capriorilor (grinzi de lemn). Sunt 2 trapeze cu baza mare de 18m, baza mica de 9m si inaltimea cat lungimea capriorului. S. Trap.= 2 (18+9): 2* 6=162mp.
Si mai sunt 2 triunghiuri cu baza 11, inaltimea 5 care impreuna fac
S. Triunghi= 2 ( 11X5: 2)=55mp
Supraf Invelisului = S Trap+ S triungi = 162+55=217mp
Asta daca am inteles bine ce e cu 5-6 m aceia.
Dar daca va trebuie aceasta suprafata ca sa stiti cata tabla sa cumparati, nu e nevoie pentru ca cei care va livreaza tabla si accesoriile vin ei si masoara. Cel putin asa au venit la mine de la Bilka