| dush a întrebat:

Acum cateva zile am lustruit un brici mai vechi care era ruginit si devenise destul de lucios si curat iar acum am vazut ca incepe deja sa se depuna iar rugina pe el. Ce ar trebui sa ii fac ca sa nu mai apara rugina? Trebuie tratat cu ceva sau dat cu o solutie anume dupa ce il curat de rugina?

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Nu prea ai ce face decat sa il feresti de umezeala, cu orice solutie ai da, ar trebui sa dai mereu, caci nu ar tine decat pentru un timp, pentru ca briciurile sunt facute din otel inalt aliat, si otelurile inalt aliate se stie ca ruginesc repede. Mereu e vorba de un compromis intre otelurile aliate si cele inoxidabile. Cu cit e mai inoxidabil un otel, cu atit mai moale este, cu cit e mai tare, mai rezistent, mai aliat (li se zice oteluri aliate, pentru ca au in componenta anumite substante cu care fierul si carbonul din otel sunt aliate pentru a avea calitati mecanice deosebite), cu atit mai repede rugineste. Provocarea metalurgilor e desigur sa scoata un otel inox cu o duritate cit mai mare.

1 răspuns:
| Freya1 a răspuns:

Este o solutie un sprai mic rosu cu care cureti rugina dupa ce faci asta de cateva ori nu va mai aparea.