| ThePrinceOfAllSaiyans a întrebat:

Aerul conditionat A++ cu inverter consuma mult curent? Sau e ca frigiderul?

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Consumă fix cât trebuie, în funcție de setări, încăpere, temperaturi externe etc.
Nu poate nimeni să știe cum vei folosi tu aparatul sau cum va fi vremea.

| relian a răspuns:

Rhat in ploaie, inverteru pu peste prajit laughing ca sa mai ia niste bani la lume nu mai stiu ce sa scoata.
Eu locuiesc in tara aparatelor de aer conditionat laughing unde nu exista casa, locuinta fara aer conditionat, dar nu am vazut nicaeri rahaturi de genul asta inverter ce zic astia.adica sa mearga intruna compresorul.Nici la case de milioane de dolari nu vezi asa ceva.

Ce sete f important la un aparat de aer conditionat nu este aparatul in sine ci casa, cu cat casa eset mai bine izolata, poti folosi un aparat simplu, cel mai ieftin si va face fata fara absolut nici o problema, plus nu va consuma nici mult.

Poti sa pui si OZN-uri daca casa nu-i bine izoalta laughing.Eu cred ca la casele din RO sistemul asta inverter este mai costisitor decat un aparat fara.De ce? Pt ca casele la romani nu-s izolate bine,romanii nu stiu sa izoleze case, ca urmare aparatul lor cu inverter va functiona mereu la capacitate maxima laughing va mai incetini nitel cand tem este satisfacuta, apoi o va lua iar, casele din ro is ca radiatoarele elctrice laughing ca si cuptoarele de cozonac, deci emana caldura la greu cas din ciment, caramizi etc.

Deci un aparat fara inverter te asigur ca va consuma la fel.In plus compresorul ala mergand intruna dal la jalea la un mom dat crapa laughing deci eu iti zic unde sunt nu exista coteneata fara aer conditionat si n-am vazut asa ceva.
In plus de asta si ala din interior va merge tot timpul laughing pentru ca nu se poate opri,de se opreste ingheata tun,deci ai consum si inauntru de la ventilatorul ala, desi ala nu consuma cine stie ce.
Mai degraba cumperi un aparat heatpump care sa faca si ceva caldura toamna mai econimisesti ceva lemne pana vine frigu al mare si aparatu nu mai face fata si trebuie sa faci caldura cu altceva.

Sint si pe aici unde locuiesc eu cateva trotinete de genul asta ca la voi, dar nu-s cu inverter, le folosesc companiile pe la camera lifturilor unde astepti sa vina liftu, sau in camere din astea unde is ceva transformatoare, cam atat am vazut pe aici si nu-s cu inverter deloc.
Ce am vazut e ca poti folosi pana la 8 aparate interior si doara unu singur afara, dar ala costa mai mult, are compresorul variabil, asa cum zic astia la inverter, dar nici alea nu merg intruna.

Deci cam asa sta treaba cu aparatele astea, daca ai casa praf izolata merge ala intruna laughing

| Digikey a răspuns:

Cam cat 3 frigidere.Dar nu-l folosesti tot anul doar cateva luni.

| VladTPU1 a răspuns:

Nu consuma mult curent. De fapt chiar consuma putin, fiind prietenos cu mediul.