| anonim_4396 a întrebat:

Ajuta ceva recuperatorul de caldura, din tabla emailata, ce se gaseste la magazinele de specialitate la 80 de ron?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Ajută, dar nu foarte mult. Oricum, reușește să mai recupereze un procent-două din căldura care altfel ar ieși pe coș. Dacă ai loc pentru două, e mai bine.

| Steauafcsb a răspuns (pentru mihai69):

Dar cele 4 sau 5 tuburi ale recuperatorului de caldura nu face sa traga mai incet soba?

| mihai69 a răspuns (pentru Steauafcsb):

Nu, pentru că pe porțiunea aia burlanul este lărgit; în secțiune, are cam aceeași suprafață. În plus, prin răcire, se produce o scădere de presiune a gazelor arse și chiar crește tirajul.

| Steauafcsb a răspuns (pentru mihai69):

Merci frumos