| johnbucuresti a întrebat:

Ajutor! Cum scap de niste gândaci mari cat o jumatate de nucă care nu știu de unde apar in apartament?
Am dat cu otrăvuri, spray-uri insecticide.
M-am saturat de gândaci.
Nu mai pot, de 6 ani ma chinui sa scap de ei.
Dispar 1 saptamana cat miroase a otrava apoi iar apar.

Răspuns Câştigător
| Panamax a răspuns:

Poze cu Dragnea la colturile camerei ai incercat?

| Bizon95 a răspuns (pentru Panamax):

ROTFL... TARE!

acum raspunsul: blocul meu e infestat, nu foarte, dar indeajuns
am cheltuit vreo 300lei pe spray-uri... NU am rezolvat nimic, miros chimic (pe care il inhalam) se consumau repede, mai ales cand dadeam mai mult inainte de a pleca de acasa
din PURA intamplare un prieten a dat peste asta:

Bayer Maxforce IC
https://www.google.com/search?q=bayer+maxforce+ic
cam ustura pretul, o seringa e 90lei
https://www.emag.ro/......DFJJL9BBM/

se aplica in felul urmator: seringa e din plastic (inclusiv "acul" ) si cu ea faci bilute mari cam cat o picatura (2-3mm diametru) in locuri unde vezi gandacii dar nu poti sa cureti picatura din greseala (adica pe la colturile camerei, usilor, mobilei, nu in mijlocul podelei unde pui piciorul)

efectul e asa: respectiva substanta nu e IN NICI UN FEL TOXICA PENTRU OAMENI, iar pe gandaci NU ii omoara imediat, ci dupa cateva zile, asa ca sunt atrasi de respectiva substanta, se acopera cu ea, si apoi infecteaza si ceilalti gandaci cu care vin in contact, iar apoi MOR TOTI... dupa cam o saptamana faci curatenie si o sa strangi o punga de gandaci morti

eu am dat cam mult (2/3 din seringa) in garsoniera mea destul de mica, insa dupa o saptamana nu am mai vazut nici un gandac viu, iar din cand in cand, cand umblu prin locuri in care umblu rar, mai gasesc cativa gandaci morti

MORALA: ISI MERITA PRETUL CU VARF SI INDESAT, iar ASTA E SINGURA SOLUTIE CARE CHIAR REZOLVA PROBLEMA!

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Darami casa, si construiesti alta, la cel putin 100km distanta de cea veche :))

Dar de ce te plangi, uite asta ii are ca pets
https://www.youtube.com/watch?v=_WHYIBSyEe8
Invata sa cohabitati impreuna :))
Trebuie deratizat subsolul blocului cu totu.
Si toate apartamentele de acolo.
Altfel, nu scapi de ei.
Coloana de apa din baie, de regula trece pe la fiecare prin apartament, si duce fix in subsol.
Chiar daca ai scapa de ei, vin altii.
Trebuie vorbit cu toti locatarii, si pus ceva la punct, eu stiu capcane, deratizare in beci. Dar daca deratizezi beciul, si cealalta scara au si ei gandaci (mai mult ca sigur) vor veni de la celelalte scari, si tot asa. Nu mai scapi de ei:)))

O data am fost la una acasa, si trebuia sa dorm la ea.
A stins aia lumina, nu stiu ce, si stateam amandoi in pat. Si de-odata am simtit asa prin par ca merge ceva.
Cand sa pun mana sa iau sa vad ce e, mi-a luat ceva timp sa imi dau seama ce e ca era intuneric, si m-am speriat si l-am aruncat.
Da iti dai seama ca nici nu voiam sa plec acasa, ca aveam de ales intre o noapte acolo, sau singur acasa alone, cu dreapta :)). si m-am facut si eu ca s-a intamplat altceva, nu mai tin minte ca eram mic.
Mda. Si n-am dormit toata noaptea:)))
Abia asteptam sa se faca dimineata sa ma duc la mine acasa in patu meu :)))

| TristanTzara a răspuns:

După cum descri situația, apartamentul e infestat. Te-ai cândit să chemi niște exterminatori?

| johnbucuresti explică (pentru TristanTzara):

Cred ca ei mi-au adus gandacii in casa pentru ca i-am primit ca fraierul cand au tot venit pe la usa ca aveam mici gandacei romanesti inofensivi si foarte rari nu apareau des
iar ei mi-au adus monstrii

| TristanTzara a răspuns (pentru johnbucuresti):

Se poate și asta, dar mă îndoiesc că poți rezolva situația asta de unul singur. Dacă e casa ta/apartamentul tău, aș zice că ar trebui să cauți niște exterminatori profesioniști și serioși chiar dacă te-ar costa mai mult, ca să rezolvi odată situația. Și dacă stai într-un bloc, ar trebui să-i întrebi și pe vecini dacă au aceeași problemă.

| johnbucuresti explică (pentru TristanTzara):

Vecinii sunt niste nenorociti mincinosi rai si ai dracului care spun ca ei nu au gandaci doar vecinii lor au gandaci care gandaci ajung si la ei de la vecinii lor
dar ei nu au pus la crescut in casa lor niste gandaci
ci gandacii vin de la toti ceilalti vecini bulagii care au gandaci in casele lor
si ei nu vor sa faca nimic pentru ca vecinii lor sunt cei care sunt vinovati ca au gandaci ce pleaca in excursie peste tot

| TristanTzara a răspuns (pentru johnbucuresti):

Dacă nu deți tu locuița respectivă, cel mai bine ar fi să te muți.