| etudor a întrebat:

Am 4 cateluse mici de o luna si o saptamana. Sunt de talie mica si mama lor nu mai are lapte. Le-am dat hrana de cumparat "{Pliculete JUNIOR} dimineata si seara.Am inceput sa le dau si mancare pe care o mancam noi: supa cu galusti, ardei umplut cu carne, pilaf si piure de cartofi cu carne. Nu stiu ce sa le dau si de cate ori pe zi. Va rog mult de tot sa ma ajutati. Ieri le-am dat pastilute de deparazitare date de un tehnician veterinar, care deja si-au facut efectul.

Răspuns Apreciat de Editori
| bmerry a răspuns:

Pentru început nu este recomandat sa le dați din hrana dumneavoastra. Este recomandabil sa ii hrăniți odată la 3 ore, dar puteti și sa le lăsați hrana,, la discreție", iar ei vor manca atunci când vor simți nevoia, neaparat cu hrana specială pentru bebeluși (nu JUNIOR, ci PUPPY. Juniorii sunt cei intre 6 și 12 luni). E adevărat ca este destul de costisitoare acesta hrana (cam 15 lei o conserva de hrana umeda), dar dat fiind faptul ca sunt micuți și nu mănâncă mult nu ar trebui sa fie un efort prea mare, cu atat mai mult cu cât este pentru binele lor. Orice tip hrana neadecvată va aduce cu sine probleme de sănătate la maturitate.
De asemenea, deparazitarea interna trebuie repetata la o săptămâna pentru micuți (sau la doua săptămâni, in funcție de dozajul și de pastila recomandata de veterinar) iar de acum trebuie sa va orientați și pentru a începe schema vacinarii (sunt 3 vaccinuri obligatorii care se fac începând cu varsta de o luna și jumătate). Multa sănătate!

2 răspunsuri:
| bmerry a răspuns:

De asemenea, înainte cu o zi sa le vaccinați trebuie sa le reluați deparazitarea interna! Din păcate sunt putini veterinari care ne amintesc de acest aspect, dar in lipsa deparazitarii interne, vaccinul nu își face efectul, ci este absorbit de către paraziți.

| etudor explică:

Am incercat sa le combin hrana umeda cu biscuiti speciali /Juniori/dar nu-i mananca.Raman3/4 din intr-o mana de biscuiti.Nu stiu ce sa le dau si mai grav este ca trebuie sa ma feresc de parul lor pt.ca am fost depistata cu ASTM BRONSIC cu alergie la par si acarieni de 18 ani