| DaltonCastle a întrebat:

Am 8 saci de ciment în magazie.
Pana ii folosesc vor trece maxim 4 luni.
Sunt feriți de umezeala sau îngheț.
Sunt șanse sa se strice?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

90 zile de la data fabricatiei, ala e termenu de garantie dat de fabrica, asta daca nu se rupe sacu ala de hartie si este pastrat in conditii corespunzatoare.

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Obligatoriu pusi in saci de polietilena (nu de gunoi, grosi) si legati bine la gura (poti folosi soricei de plastic).
Altfel absorb umezeala din aer si se întăresc.

| cristi202 a răspuns:

Eu am avut doi saci, acoperiti doar cu folie, tot in spatiu inchis, si din toamna pana in primavara s-au pietrificat.
Cred ca ii protejezi daca ii pui in saci de plastic si închizi sacii bine.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă sunt ne deschiși, nu.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu se strică daca i acoperi cu o folie sa i protejezi, gîndeste te ca magazinele care vind materiale de constructii au acolo de luni de zile marfa si nu este degreadata ca nici ei nu o vind de pe o zi pe alta, trebuie sa ferestui de frig cimentul sau de apă ca atunci se întareste, daca acolo unde i ai este uscat si cald nu au nimic. Cimentul trebuie protejat in saci de plastic pe care îi legi la gură, siu feriti de umezeală

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiecare sac pus in sac de plastic.
Sau la cateva zile tot îi intorci să nu se intărească.

| BlankSpace a răspuns:

Da