| malaga a întrebat:

Am aflat ca exista si trandafiri negri. Ei pot creste si fara interventia omului? Adica fara a planta cineva semintele? Ati vazut asa ceva crescand in natura?

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

În natură nu se găsesc asemenea specii.

| relian a răspuns:

Trandafirii aia ce spui tu nu-s negrii is rosii darf f inchisi,iar de crescut asa singuri nu cresc,adica sa fi aparut singuri.
Toti trandafirii is rosii,dar nu mai stiu in ce zona,cred ca pe la turci au fost ceva locuri unde PH-ul solului sau nu stiu exact ce este acolo face ca florile dupa o anumita durata de la inflorire sa devina f inchise la culoare.
Zona respectiva,cred ca e un baraj ceva acolo,pe un rau nu mai stiu eufrat,nu am cautat sa citesc doara ce stiam asa tot citit dar din surse neacademice,mai mut ca sigur acolo solu continea ceva ce facea ca florile sa capete o nunata f inchisa.

Dar ca idee atunci cand infloresc is tot rosii si dupa incepe sa se inchida la culoare.
Unia au luat seminte,butasi si cand au inflorit au fost rosii,deci zona aia probabil contine ceva care coloreaza petalele asa cum o fac in zilele noastre comerciantii sau aia care produc flori,cultiva flori sa zicem garoafe albe si tu spui ce culoare ai nevoie si ala ti le da cum doresti laughing
Nu sta nimeni sa se chinuie cu obtinerea de culori care probabil nici nu lear putea obtine chiar daca la plante se lucreaza cu inginerie genetica,nu e asa de usor cum pare la prima vedere.
Deci coloratul petalelor se face usur usor nu brusc si dureaza, de aia zic eu ca acolo la turci unde s-a observat fenomenul asta solul are ceva chimicale coloranti, care face ca atunci cand aia infloresc sa se coloreze.
Aia e tot, deci cam asa stau lucrurile in mare, trandafiri negrii, cu flori negre nu exista laughing