Întrebare recomandată | highheels a întrebat:

Am altoit cativa ciresi si caisi saptamana trecuta dar dupa data de 12 martie se anunta cateva zile cu -2, -3 grade dimineata. Am pus deasupta fiecarui pom cate o punga de 30 de cm ca sa protejeze, zic eu. Sa las punga in continuare, sa-i dau putin spatiu mai jos sa intre aer, sa o inchid punga perfect cu banda de izolat, ca sa nu intre aer deloc, ce ma sfatuiti?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

Sa pui aparatoare care au partea de jos putin deschisa, pentru aerisire.
Motivul este ca, pomul incepe sa transpire, iar la noapte aburii se pot condensa pe altoire si se poate ingheta.

Altoirea, daca este facuta corect, dupa 2-3 zile incepe sa se lege, iar la o saptamana este deja destul de rezistenta.

Este foarte important:
- Alinierea altoiului sa fie facuta in linie cu stratul de sub coaja bazei (suportului)
- Suprafetele taiate trebuie sa se culce perfect intre ele si legate strans
- Intreaga suprafata ramasa fara coaja SA FIE ACOPERITA bine cu CEARA, sa nu scape umiditate din lemn la rana!
- Altoirea se poate acoperi si cu putin pamant, introdus intr-un tub usor de plastic, iar intregul pachet (inclusiv trunchiul) sa fie legat de un stalpisor, care impiedica miscarea. Ca tub izolator se poate folosi si flacon de plastic, taiat adecvat.
- Intregul pachet de protectie (oricumeste facut) se poate indeparta dupa insanatosirea legaturii, adica dupa cca. o luna dupa altoire.

1 răspuns: