| daniskx a întrebat:

Am apa curenta trasa in curte dar acum cateva zile cand a fost gerul a inghetat si de atunci tot incerc sa o dezghet punand apa calda pe la teava de iese din pamant dar nimic. ce ar trebui sa fac?

4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Dai cu foc pe teava pana se dezgheata,apoi pui in jurul tevei, poti sapa si putin in pamant, deci pui o teava de plastic asa cat o galeata ca diamteru si indesi acolo izolatie, vata polistiren ce ai, dupa nu o sa mai inghete.

| Zuzu1991 a răspuns:

Sa izolezi termic teava cu vata de sticla
si/sau sa lasi sa curga o suvita foarte mica de apa, atunci nu mai ingheata

insa pana ajungi sa faci asta, asteapta pana se dezgheata, alta solutie nu ai

| TamplaruAnisoara a răspuns:

A înghețat apa in țeavă undeva pe traseu. Trebuia introdusa țeavă in pământ la o adâncime de 0, 80 metri minim.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Daca a înghețat apa in țeavă care te alimentezi in curte, pune apa fiarta si pe ea pana la robinet. Ca sa nu rămână apa pe țeavă instalează un robinet in cămin ca sa poți goli țeavă de apa când vine frigul. Eu așa am instalat si după ce îmi i-au apa golesc țeavă si in cămin pun paturi vechi peste țeavă ca sa nu înghețe.