| maneco a întrebat:

Am balcon la ultimul etaj si se face condens continuu el este acoperit cu tabla daca vin cu vata minerala apoi cu lambriu pvc pot scapa de condens?

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Doar cu vata minerala si lambriu nu vei scapa. Vaporii de apa vor patrunde prin imbinarile lambriurilor, apoi prin vata minerala si vor condensa pe tabla, umezind vata minerala.
Ai nevoie neaparat de o bariera de vapori si o folie anticondens.

| maneco explică (pentru regis):

Folia anticondens trebuie montata sub vata minerala?

| regis a răspuns (pentru maneco):

Sub vata minerala montezi o bariera de vapori, care dupa ii si spune numele impiedica vaporii sa patrunda in vata, iar deasupra se pune folia anticondens, care previne condensarea vaporilor care trec prin bariera. Sa fii foarte atent insa la etanseitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.Daca este balcon obisnuit, de tip vechi.nu scapi. Daca este dim termopan, inlaturi dotal tabla si foloseste perete sendvich, cel putin de 50 m m. Totul depinde de ce ai acolo.Mult noroc.

| diverse a răspuns:

Da si nu ar strica sa iti cumperi un mic apart de amsortie a umiditati eu am de la ceresit si e foarte practic si nu e la curent til recoman cu multa incredere ser ca ti-am fost de folos