| andrei28743 a întrebat:

Am casa la rosu facuta si vreau sa ma apuc de interior, mai intai dau in strat de tinci +amorsat+glet+plasa fibra de sticla+glet de egalitate+glet de finisaj +slefuit+amorsat+2straturi de lavabil. Iar unde am ghips carton verde este ok un strat de tinci +glet de finisaj +slefuit+amorsat si lavabil peste?

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Intai se da tencuiala. Bineinteles ca inainte se fac feșele pentru a fi peretii in bulă. Plasa nu este obligatorie decat in caz de fisuri. Apoi doua maini de glet de incarcare/egalizare, urmeaza gletul de finisaj, slefuire, amorsare si doua maini de var lavabil. Poti da si tinci imediat dupa tencuiala doar daca tencuiala este prea rugoasă, ca sa nu bagi prea mult glet. Daca mai vrei detalii vorbim in privat.

1 răspuns:
| darrio2007 a răspuns:

P.S. Pe carton-ghips nu se da tinci ci glet pentru rigips. Banda de armare la imbinari + 2-3 maini de glet doar pe sanfrenul placilor. Poti trage glet si pe toata placa de ghips-carton.