| anonim_4396 a întrebat:

Am cumparat o centrala termica immergas victrix omnia de 20kw, mixta. Si nu stiu pe ce fel de gaz merge. Eu am gaz natural si nu stiu daca merge cu ea.

10 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nici nu trebuie sa stii. Centrala trebuie montata si pusa in functiune de personal autorizat și nu prea poti fenta asta.
Dar strict ca si curiozitate, centralele sunt proiectate pentru gaz metan (natural, de retea etc) si adaptate la GPL.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

N-am gasit nicaieri asemnea centrala mixta! Ce am gasit eu merge cu gaz natural (adica gaz Metan de la retea). Cel din butelii este Butan. Banuiesc ca la asta te referi! https://bit.ly/3tqVEUL

| relian a răspuns:

Scrie clar pe ea, sau la spepcificatii ca functioneaza cu gaz natural, adica gazul de la conducta, sau gaz metan cum i se mai spune.
Deci este buna pentru gazul ce il ai tu. Poti sa te uiti la un magazin online, da specificatii acolo si asa spune gaz natural.

Ce spui tu mixt se refera ca incalzeste locuinta si face si apa calda pentru baie, chivete, ceva 2 in 1, nu mai ai nevoie de boiler ok? E bun daca ai inteles.laughing

| NunuNini a răspuns:

Ce inseamna mixta?
E vorba de gazul metan de la retea.

| relian a răspuns (pentru NunuNini):

Mixta inseamna ca face si apa calda si caldura in casa,asta odata.
Mixta ar mai insemna ca poate fi reglata sa mearga si cu GPL,desi in specificatiile acestei centrale scrie doara natural gas,deci mai mult ca sigur se refera la apa calda pentru uz si caldura,asta am vazut scrie.
Asa mai nou, centrale,aragaze se fac sa mearga pentru ambele gaze,atata natural cat si propan,singura diferenta este de fapt duza aia prin care iese gazu,regulatoru de presiune care poate fi acelasi,doara reglezi ceva,ori pui alt regulator fctie de ce gaz folosesti.
Am vazut regulator,la care doara introci o piesa f usor si simplu si aia e tot.
Duza aia trebuie sa o schimbi,aia de la ochiurile de sus,probabil sunt centrale,aragaze care vin asa cu duze pentru ambele, doara le schimbi.
La cuptor nu schimbi duza, doara reglezi acea duza si reglezi si, na ca nu stiu cum se numemste laughing fereastra aia cei da mai mult awer sau mai putin, in sf duza este acoperita de o tabla de un fel de cilindru din tabla cu o fanta, dar n-are importanta in manualul unei centrale sau aragaz iti explica.

| NunuNini a răspuns (pentru relian):

"face si apa calda si caldura in casa, asta odata"
Wow! Adica nu se opreste caldura in timp ce imi fac dus, ca la cele actuale? Asta m-ar interesa si pe mine. happy

| relian a răspuns (pentru NunuNini):

Nu se opreste nimic,de aia si spune caldura si apa menajera,sau cum ii mai zice.
La cele actuale,te referi la care anume? Nu stiu de se opreste caldura in timp ce faci dus,daca ar fi asa aia e magarie laughing dar odata ce caldura este pe calorifere,alea deja calde nu cred ca sesisezi ceva daca ai face un dus si s-ar opri.
Deci nu stiu despre chestia asta,poti intreba acolo la magzinul care vinde centrale,sau sa citesti in manualul acelei centrale.
Daca se opreste atunci cand folosesti apa calda la dus,la bucatarie sau la mai stiu eu ce,nu e buna laughing asa iau separat un boiler si e mai bine, pentru ca asta ce da si apa la dus banui ca o fi mai scumpa decat una care nu da, deci e mai bun fiecare cu utilizarea ei, asta daca e cum spui tu.

Uite asta e bine de intrebat pe cei care au centrale de genul asta, adica ce poti sa faci si dus, la bucatarie si caldura.
Baga o intrebare pe aici si vezi ce spun cei care au asa ceva.

| NunuNini a răspuns (pentru relian):

Intreaba tu!
Ca eu, stiu.
Nu e magarie. Centrala de apartament nu are suficienta capacitate si putere sa faca in acelasi timp si apa calda si caldura. Apa calda menajera are prioritate fata de caldura. De aia cand ai caldura pornita, dar brusc vrei sa faci un dus, caldura se opreste. La fel si cand speli vasele.

| relian a răspuns (pentru NunuNini):

Eu nu te contrazic, daca tu ai si asa se intampla, atunci te cred.Sint centrale puternice, dar poate ca nu-s facute sa functioneze asa, nu ma pricep, tot ce se poate ce spui tu.
Dar nu cred ca nu exista si cenytrale care sa dea ambele in acelasi timp.
Centrala se calculeaza dupa suprafata, dar tu de vrei poti lua una care ar face fata si la 3 case nu la una, dar is bani irositi, iar daca nu da in acelasi timp ambele, nu ai facut nimic.
Trebuie intrebata chestia asta daca sunt centrale care dau si apa calda si caldura in acelasi timp.Mai ales care este interesat. Uite o sa intreb eu ca idee, desi eu nu am nevoie.

| NunuNini a răspuns (pentru relian):

Sunt centrale care sa dea ambele in acelasi timp. Centralele de cartier, sau centralele de bloc (mai nou).
Dar nu cele de apartament.