Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Am dat peste lustra și s-a smuls din perete, când aprind becul îmi pâlpâie ceva timp și scoate un sunet ca și când nu ar face contact firele, cum as putea pune lustra la loc?

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

De obicei lustra este aia din tavan, nu din perete. Nu te băga. Mergi prin vecini, poate te ajuta cineva care se pricepe.

| sierra1 a răspuns:

1 - bagi diblu solid în tavan
2 - scoți (deconectezi) siguranța de la panou
3 - refaci (strângi) contactele din dulie sau/și conector
4 - conectezi siguranța de la panou
5 - te bucuri că ai făcut o treabă bună de unul SINGUR!
6 - îți manifești bucuria într-un fel anume

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ai un contact imperfect si face scurt. Poti arde becul sau, si mai rau, sa iti ia foc cosmelia. O varianta de mijloc ar fi cea in care iti sare siguranta de la scurt. Oricum, in toate cazurile, e cam nevoie de un electrician.

| anonimg a răspuns:

De unul singur nu vei putea.
Cum a zis Claxon987, este nevoie de un electrician. El va lega firele mai bine, si de asemenea tot el va da si alte gauri ca sa prinda lustra; sau va baga alte dibluri mai mari daca este nevoie.
Il intrebi mai dinainte cat costa ca sa stii de cati bani sa te pregatesti. ^_^

| Crackman a răspuns:

Opreste prima data curentul.
Ia un masurator sa dai continuitate firelor ( depistarea problematicului)
Il tai cdaca este afectata infasurarea transmisibila de c. C ( curent continu)
Apoi iti vezi de amplasarea ei la loc.
In caz de nu poti... manusa din plastic ( piele ) si o impamantare ca un covor izolant.

| seularts a răspuns:

OMFG, esti EPIC XD Sincer, nu iti baga nasul daca nu te pricepi si nu ai echipament specializat, altfel e posibil sa zambesti larg si teapan! Cheama un electrician, ii dai o sticla de bere dupa ce termina si te-a rezolvat!

| Claxon987 a răspuns:

Cheama un electrician sa te ajute sa o montezi si sa izoleze firele, te poti trezi ca face vreun scurt circuit cand nu esti acasa de arde toata casa, chiar nu este de glumit

| Celestyan a răspuns:

Cu scuipat.