| BlueScreen a întrebat:

Am geamuri din termopan si scartaie.Cum se desfac sa se unga sau ce trebuie sa le fac?

Răspuns Câştigător
| SentimentalConsil a răspuns:

Buna, vezi ca la fiecare balama are niste protectii de plastic care se scot, dupa ce ai scos pretectiile respective nu ramane decat sa procedezi ca si la cele de lemn sa le impingi catre in sus, eu le-am uns cu putin unt

5 răspunsuri:
| alexmircescu13 a răspuns:

Salutare! Gasesti la Carrefor, Kaufland, Praktiker (si cred ca si la magazinele mici de profil) butelii de spray care pulverizeaza vaselina printr-un tub lung si subtire. Pur si simplu orientezi tzeava respectiva spre balamaua geamului, apesi pe buton si cam asta e. Repeta operatiunea pentru toate balamalele ferestrei. Apoi misca fereastra de cateva ori ca sa se scurga vaselina in interior. Nu exagera cu pulverizatul pentru ca dupa aceea o sa ai mult de curatat. Un recipient costa 10-12 lei. Eu am folosit atat la geamuri cat si la usi. Succes!

| Petrica44 a răspuns (pentru alexmircescu13):

Asta este solutia cea mai buna!

| Speedmafia a răspuns:

Sa il umgi cu ulei ars sau vazelina la tatana (ala unde se desface unde scartaie cand il ungi il deschizi si inchizi sa intre bine si apoi vezi bafta sper ca te-am ajutata

| bernylory a răspuns:

Exista solutii speciale in magazinele de specialitate, sunt solutii pentru usi si ferestre.

| Krisally a răspuns:

Mai bine intrebi pe cineva de specialitate ca poate ungi cu ceva care ataca pvc-ul sau cine stie ce...
Ii recomand pe cei de la http://www.reparatiitamplarie.ro/