| pisi20 a întrebat:

Am intepat ceva sus la frigider, curatandu-l cu un obiect ascutit am intepat ceva in zona congelatorului. A inceput sa fasaie. A fasait cateva secunde dupa care s-a calmat. cand l-am bagat in priza merge oare il pot folosi si fara congelator?

Răspuns Câştigător
| carpediem a răspuns:

Ai un singur compresor care merge si la congelator si la frigider. Fasaitul care l-ai auzit a fost presiunea gazului de racire (freonul). Ai pierdut gazul si uleiul care ungea compresorul. NU-L MAI BAGA IN PRIZA. Trebuie sa vina un frigotehnist sa rezolve fisura si apoi sa incarce cu gaz. Daca ii dai drumul acum, nici nu-ti va racii frigiderul si compresorul neavand gaz nu-si mai face racirea( are un circuit de racire propriu cand raceste frigiderul o parte trece prin compresor) si se va arde. Cu poxilina, deja ai pierdut presiunea, compresorul in lucru ajunge la 18-20 Barr e o presiune mare( la chiuveta de ex. ai medie undeva la 4 Barr), pierzind presiunea, ai pierdut din gaz si chiar daca porneste si va racii putin in scurt timp va ceda, in plus va ceda poxilina si practic va evacua si ce a mai ramas din freon(daca). Nu ai ce sa mirosi freonul este inodor, nu are miros, ce miroase este uleiul. Daca ii dai drumul acum se va arde si pe langa reparatia la congelator, umplerea cu gaz vei plati si alt compresor, care cu totul mai pui putin si iei alt frigider.

16 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca frigiderul si congelatorul sunt pe circuite separate atunci il poti folosi, daca sunt pe acelasi circuit nu-l mai poti folosi, a pierdut freonul si n-o sa mai raceasca, am patit si eu asa cu un frigider si a trebuit sa schimb tot circuitul. Numai bine!

| pisi20 explică (pentru Ioandelasal):

Pai de unde stiu daca e separat? app cand il bag in priza merge? oare e bine ca eu am nevoie de frigider nu de congelator

| Ioandelasal a răspuns (pentru pisi20):

Gasesti in cartea tehnica a frigiderului, ai primit-o cand l-ai cumparat ori poti cauta caracteristicile tehnice pe internet, mai ales pe site-ul oficial al producatorului.

| carpediem a răspuns:

Esti in pom. Daca nu ai doua compresoare(motoare) nu poti folosi doar frigiderul. Cand fasaia ala era preonul. Trebuie schimbat ce ai spart(congelatorul, pus freon. Scoate-l din priza ca-l arzi. Chiar daca auzi ca merge, merge in gol. Daca ai 2 compresoare, da congelatorul pe oprit si mergi cu frigiderul. Daca nu esti in pom.

| pisi20 explică (pentru carpediem):

Multumesc mult pentru sfaturi.m-am resemnat imi cumpar altul ca asta a murit

| carpediem a răspuns:

Ca sa vezi daca ai 2 compresoare, uita-ta pe spate(opus cu usa) unde ai gratarul ala lung si negru si la partea de jos te uiti daca sunt 2 cilindri negrii sau cu o forma ovala. Sunt cele mai voluminoase corpuri de acolo de jos, ca volum este cam cat 2/3 dintr-o sticla de apa de 5 litri. Daca sunt 2 ai 2, daca e 1 ai 1.

| pisi20 explică (pentru carpediem):

Are doar o chestie din aia in spate deci?

| carpediem a răspuns (pentru pisi20):

Ai un singur compresor care merge si la congelator si la frigider. Fasaitul care l-ai auzit a fost presiunea gazului de racire (freonul). Ai pierdut gazul si uleiul care ungea compresorul. NU-L MAI BAGA IN PRIZA. Trebuie sa vina un frigotehnist sa rezolve fisura si apoi sa incarce cu gaz. Daca ii dai drumul acum, nici nu-ti va racii frigiderul si compresorul neavand gaz nu-si mai face racirea( are un circuit de racire propriu cand raceste frigiderul o parte trece prin compresor) si se va arde. Cu poxilina, deja ai pierdut presiunea, compresorul in lucru ajunge la 18-20 Barr e o presiune mare( la chiuveta de ex. ai medie undeva la 4 Barr), pierzind presiunea, ai pierdut din gaz si chiar daca porneste si va racii putin in scurt timp va ceda, in plus va ceda poxilina si practic va evacua si ce a mai ramas din freon(daca). Nu ai ce sa mirosi freonul este inodor, nu are miros, ce miroase este uleiul. Daca ii dai drumul acum se va arde si pe langa reparatia la congelator, umplerea cu gaz vei plati si alt compresor, care cu totul mai pui putin si iei alt frigider.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apeleaza la un specialist bun, poate fi lipit si reincarcat cu agentul de racire.Atentie:motorul rezista pina la 128-130 de grade.Riscul de a se arde este foarte mare.Numai bine.

| carpediem a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti dai seama cum arata un congelator sudat inauntru? Si cata pelicula protectiva se arde cand alameste... Daca nu mai are freon nu exista risc de a se arde, este o certitudine ca se va arde. Daca nu l-a ars deja.

| anonim_4396 a răspuns (pentru carpediem):

Sa stii ca se pot face lipituri, care abia se observa, altfel nu spuneam asta.

| carpediem a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai dreptate dar la exterior nu in congelator. Ai vazut ca interiorul frigiderelor partile matalice sunt invelite intr-un plastic(polipropilena) care are rolul sa protejeze metalul care sta intr-un mediu permanent umed, nu o sa vezi niciodata un frigider vopsit in interior. Ai vazut ce se intampla la usi langa cheder la frigiderele mai vechi.Ce faci cu ala cand pui flacara pe el. Iar daca sa zicem, il vopsesti, nu rezista, iar daca il lasi asa cocleste zona arsa. Deci problema nu e daca sau nu se lipeste, ci ce faci dupa ce lipesti. Iar daca are bafta sa fie din aluminiu sa vad cum il lipeste.

| carpediem a răspuns (pentru anonim_4396):

Si oricum, ai vazut ca a zis ca la bagat in priza si merge, iar noi ne agitam degeaba ca a si prajit compresorul pana am raspuns noi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru carpediem):

Nu ma agit deloc.Am un prieten care se ocupa cu asta. Exista un sprei special care il da dupa reparatie; si chiar din aluminiu, se poate remedia, sint "electrozi" speciali pentru asta.
Imi pare rau ca nu am retinut cum se numeste acel sprei.Numai bine.

| carpediem a răspuns (pentru anonim_4396):

Multam' la fel. Oricum, a prajit compresorul. Sarbatori fericite si multa sanatate.

| Intuneric a răspuns:

Nu pentru ca a iesit GAZUL din instalatie si e necesar sa ceri unui frigotehnist sa sudeze gaura dupa care reincarca din nou cu gaz(freon sau altfel de gaz pe care il cunoaste frigotehnistul). E bine sa nu-l lasi in priza ca se deterioreaza compresorul daca este numai unul pentru amandoua camere de racit.

| pisi20 explică:

Mai oameni buni am gasit pe un site sa-l lipesc cu poxilina asa am si facut am sa-l tin o noapte in priza sa vad daca merge sau daca miroase app frigederul e foarte veghi