| anonim_4396 a întrebat:

Am luat o centrala second hand, caloriferele merg bine presiunea este in limite normale, incalzesc caloriferele, dar la intrarea de apa rece, si apa calda de sub centrala, picura putin, ies cateva picaturi de apa. de asemnea am apa calda menajera, dar in timpul unei zile se pierde apa si mi-e frica sa nu ma trezesc ca se inunda apartamentul cand sunt plecat, de siguranta inchid apa rece cand plec si atunci nu mai picura deloc nici la apa rece nici la apa calda. care ar fi problema? garniturile de la robinetii de sub centrala, vreo piesa? centrala este immergas. multumesc

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Posibil sa fie si vreo garnitura, dar mai degraba ar fi un filet care nu a fost strans suficient. Sau nu s-a pus suficient material de etansare (calti/teflon/snur).

NOname
| NOname a răspuns:

Cel mai probabil legăturile s-au slăbit și trebuie strânse mai tare. O poți face și fără instalator chiar și cu un prosop (ca mâna să aibă o prindere mai bună).

| francut a răspuns:

Ce presiune ai? Nu ai incarcat-o prea mult? Are o supapa d siguranta prin care "arunca" apa afara daca presiunea e prea mare. Sa nu treaca de 2 cand e rece. La incalzire, de la 3 se protejeaza (sa nu explodeze) si elimina apa.
Asta este o varianta. Ar putea fi si altceva.