| FerLin a întrebat:

Am nevoie de ajutor.
Am luat un incubator de oua "Puisor" de 110 (consum curent).
Nu ma pricep deloc la unitatile de masura.
Vreau sa stiu cat ma costa curentul electric pe 24 de ore pentru a putea face un calcul al costurilor de incubare.

1 răspuns:
| mihai69 a răspuns:

Ca să afli trebuie să faci următoarea înmulțire:
P x C x T x 24 / 1000
unde: P este puterea aparatului în W (Wați), C este prețul unui kWh la furnizorul tău, T este durata efectivă de funcționare într-o oră (exprimată tot în ore, de ex. 0, 35 adică 20 minute pe oră; în funcție de mai mulți factori - unul fiind temperatura ambiantă, clocitoarea ta va consuma curent cu intermitență).