| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de un sfat de la voi.
Am o casă cu două camere (momentan) pe care trebuie sa o renovez. Faza e in felul urmator: Are o terasă îngustă in fata iar fiecare camera are cate doua geamuri ce duc spre terasa, a doua camera are si geam catre strada deci e ok dar prima camera are geam catre curtea vecinului si am inteles ca nu e in regula din cauza intimității si bla bla.Problema e ca eu in timp vreau sa închid terasă si sa o fac hol, iar din holul respectiv sa intri in baie ce automat ma impiedica sa pot face geamul camerei către curtea mea (in lateralul casei sau cum sa explic) pentru ca e evident ca acolo o sa fie peretele baii.Eh,daca eu închid terasă si inchid si geamul de către vecini nu o sa prea mai am lumina in camera iar alta posibilitate de a mari casa momentan nu am.
Aveti vreo idee de ce sa fac?
Ps.Baia acum trebuie sa o fac, nu am unde în altă parte decat către curtea mea deoarece casa e fix langa strada si in spatele casei sta vecinul.Si sincer nu as vrea sa fac din sufragerie intrarea în baie pentru ca fac o sufragerie cu bucătărie cu tot si nu e ok, de aceea vreau sa fac din terasă hol, pentru spatiu plus intrarea în baie.

5 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

"Joaca-te" cu spatiile.
Daca camera are două geamuri spre terasa, inseamna ca e destul de mare. Daca vrei si baia sa fie mare, încît să ocupe partea de terasa aferentă camerei, e intr-adevar o problema. Dar, daca ai face in asa fel încît sa ocupe jumatate de spatiu? Adica astupi un geam, in dreptul caruia vine baia, iar celălalt rămîne sa fie pe hol. Desigur ca asta inseamna o baie mai mica. Dar asa rezolvi problema geamului la camera. Eu cred ca facind planuri, jucîndu-te cu spatiu, gîndind cum sa fie mai convenabil si pentru baie si pentru camera, poti ajunge la o solutie de compromis convenabilă.
Iar ca sa ai lumina in camera, poti pune pe hol un geam mai mare in dreptul geamului de la camera.
Eu zic sa nu te grabesti, ci sa gîndești bine. Ca nu cumva sa faci, si mai apoi sa iti vina idei.

| mgtow a răspuns:

Trebe vazut de un specialist in demolari/refinisaje si trasa concluzia. Se poate instala neon - led consuma putin curent si ilumineaza bine daca zici ca nu o sa ai lumina.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se numește arhitect designer. El îți poate da soluții. Din descrierea făcută aici nu se vede configurația din teren cu care te confrunți.

| Catrice a răspuns:

Pune un geam dacă nu pe tot holul, cel puțin în dreptul celei din camera.

| ZiziKam a răspuns:

Poate ar trebui să cauți inspirație pe internet? Cu siguranță există multe poze care vă pot oferi idei despre cum să rezolvați această problemă. Vedeți-vă, de exemplu, aranjarea apartamentelor sau vizualizarea camerelor din magazinele de mobilă. Poate vă va face sarcina mai ușoară.