| Felys a întrebat:

Am nevoie sa imi cumpar o centrala termica pe gaz, ce imi recomandati? Care sunt cele mai bune? Nu vreau sa risc sa se strice in plina iarna cum am mai auzit. Astept pareri, multumesc!

14 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Am discutat nu de mult cu o firma care asigura service-ul la mai multe modele de centrale. Ei mi-au spus ca cele mai putine probleme le au cu Aristonul, care insa este mai scump, respectiv cu Motanul, o centrala romaneasca relativ ieftina. M-am mirat sa aud ca recomanda Motan si mi-au spus ca toate piesele importante sunt facute din cupru, de foarta buna calitate.

| KodrutZ a răspuns (pentru regis):

Ariston e muci. Statistic, Motan ftw.

| Reek54 a răspuns:

Eu am cumparat una Ariston de la Hornbach, chiar nu am stat prea mult pe ganduri, si poate ca am facut o alegere buna, acum m-am racordat la gaze..si sa vedem la iarna cum e, am dat 2.000 de lei pe ea.

| mixxjim a răspuns:

Acum stii cum e, fiecare zice ca aia a lui e cea mai buna pentru ca a ales dupa lunga serie de deliberari happy cele mai bune sunt de fapt cam 3, locurile in top oscileaza in mod egal asa ca pun ordinea absolut aleatorie: Bosch, Vaillant si Viessman. Vaillantului i se spune "mercedesul" centralelor dar nu stiu, plus ca-s foarte scumpe. Toate au oferte si promotii periodice deci preturi mai bune la un moment dat decat celelalte. Trebuie sa tii cont si de eventualele costuri suplimentare, cum ar fi acel termostat exterior care sa te ajute sa reduci consumul inutil, costul inlocuirii unor eventuale piese daca se schimba dar si usurinta gasirii acelor piese, cat de usor gasesti un mester sa se priceapa sa umble la ele etc. Asta dupa ce tii cont de nevoile pe care le ai - daca vrei si cu boiler sau nu, in ce tip de casa o folosesti (apartament sau casa), cate bai ai (daca fac 2 persoane dus simultan, de exemplu). Eu am pendulat intre Bosch si Viessman si am luat Viessman dupa multe sapaturi doar pentru ca piesele sunt toate facute in Germania - parca mi-a prezentat mai multa incredere decat doar tehnologie nemteasca si piese facute prin China sau cine stie unde. Pe una de 28 kw am dat 32 mil, era o promotie, deci cumva mai bine ca pret decat Aristonul de care vorbea @squar daca faci raportul cu puterea pe care o are. De stricat nu se strica in plina iarna astea noi, au garantie 2 ani de zile deci conform legilor lui Murphy se strica in prima zi dupa cei 2 ani de garantie laughing oricum, trebuie facuta revizie in fiecare an la centrala si daca faci asta sansele sa ai suprize de genul asta sunt foarte mici.

| Felys explică (pentru mixxjim):

Multumesc pentru raspuns, voi tine cont de parerea ta

| doinastela a răspuns (pentru mixxjim):

Nu cred ca centrala Viessmann avea 28 kW... poate 24 sau 31 kW, daca e vorba de una clasica, sau de 26 sau 35 kW daca e vorba de o centrala cu condensare Vitodens 100.
http://www.ivp.ro/centrale-termice?manufacturer=8
Iar gama Vitopend 100 are 3 ani garantie.

Răspuns utilizator avertizat
| squar a răspuns:

Centrala termica ARISTON GENUS 24 FF - 24 kw
Daca o cumperi noua, nu are cum sa te lase iarna. Sunt cele mai bune in raport pret/calitate.
Pretul e undeva la 2300-2900 lei, depinde de la ce firma o cumperi, dar e de preferat sa cauti ofertele cu modelul asta de centrala.
Pretul total, inclus instalatia de gaze, in cazul in care nu este, te ajunge undeva la vreo 8000 de lei, cu tevi PPR, ca daca optezi pentru tevi de cupru, te va costa aprox 10000 lei.
Informatii pentru centrale termice:

0740.543.401 | 0751.303.135
0760.804.440 | 0731.378.490

Grabeste-te, ca eu am asteptat vreo 5 luni pana au venit toate aprobarile si pana am dat drumul prima oara la centrala.

Bafta.

| TudorVali a răspuns:

Am citit raspunsurile de mai sus si votez si eu, din experienta mea tot pentru Viesmann. Acum daca e sa ne referim la model sau puterea cazanului e bine de stiut ce suprafata are casa si cata apa calda este necesara si in functie de acestea faceti alegerea. Produsele sunt optimizate permanent pentru a tine pasul cu tehnologiile actuale. As exemplifica aici Vitodens 100 si Vitodens 111, cazane in condensatie, echipate acum cu sisteme de automatizare touchscreen si conectivitate la internet.

| claudya23 a răspuns:

Am de vanzare o centrala pe gaz bereta smart f buna

| Girigan_Bogdan_1975 a răspuns:

Buderus, montata in 2000, fara nici o problema in 12 ani de zile. Absolut fara nici o problema.