| Gaard_Soren_1973 a întrebat:

Am nevoie, va rog, de un sfat competent, astfel am gasit de cumparat un teren care are pe el o constructie nefinalizata, s-a turnat doar temelia si placa. Respectivul are un proiect in care sunt cuprinse toate fazele de executie, inclusiv detalii de executie, cu diriginte etc, si are prevazut in proiect pe langa casa propriu-zisa si un garaj, plus imprejmuirea cu gard a terenului. Pentru ca el a imprumutat banii de la banca a fost nevoit sa faca lucrarile cu o firma autorizata insa le-a sistat din motive care nu intereseaza aici. Daca eu cumpar terenul si constructia incipienta - ce obligatii am eu? Va trebui sa finalizez lucrarile cu aceeasi firma ( nu de alta dar aia au un adaos de speriat)? Daca eu nu vreau sa construiesc si garajul, ce implica asta la receptia finala? Pot face o parte din lucrari si in regie proprie, de ex lucrarile de finisare interioara, instalatiile sanitare - termice? Si daca nu fac receptia ( am curentul tras definitiv la poarta, fantana si fosa ) ce se intampla? Stiam ca daca nu faci receptia nu poti trage utilitatile - dar pe astea le am! Va multumesc!

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu trebuie sa preiei si firma, tu nu ai treaba cu banca lui. Daca in autorizație este prevăzut un executant si daca lucrarile ramase necesita autorizare, ceri modificare. Nu ești obligat sa construiești tot ce s-a autorizat.

Bula
| Bula a răspuns:

In contract trebuie sa fie mentionat ca, pe acel teren exista o constructie preliminara si se vinde impreuna cu proiectul aprobat.

In pasul urmator, vanzatorul reziliaza contractul de constructie, iar restul constructiei ramane la latitudinea ta. De asemenea, este posibil sa preiei prin cumparare si contractul existent cu firma de constructii.

Din moment ce l-ai cumparat, este problema ta ce- si cu cine vei face mai departe.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dta cumperi ce e pe teren, plus construcția în faza actuală, contractele cu firma sunt făcute de el, le are el, dta nu ai treabă cu ele. Continui cu cine vrei, îi dai afară pe cei vechi, că ești pe proprietatea ta, să se înțeleagă cu vechiul propietar, că cu el a făcut contract.

| Uvox a răspuns:

Proiectul foarte probabil are avizele necesare. Nu cred ca poti aduce modificări altele decât minore fata sa ai nevoie de reautorizate.
În rest, continui cu cine doresti tu.

Răspuns utilizator avertizat
| Uvox a răspuns (pentru Gaard_Soren_1973):

Păi asta spuneam. Avizele sunt date pentru ce a dorit el sa faca si Cred ca daca faci altceva sau nu faci, vei avea nevoie de alte avize.
Tu faci ce vrei si cu cine vrei, inclusiv regie proprie, dar ai nevoie de acte daca difera.