|

Am o camera 4/3, tencuită in interior, cu un perete legat de altă cameră iar ceilalți 3 pereți exteriori sunt din cărămidă, netencuiti și neizolati. Soba in cameră e de tip Dedeman, parchet pe jos, podul izolat cu polistiren de 10. întrebare: Se pierde multă căldură prin pereții exteriori? ps. Ai mei zic că pereții sunt reci pentru că s-a băgat ciment mult la tencuiala și că soba e de vină că se răcește camera și nu neizolarea pereților?

16 Raportează Evaluează
Răspuns Câştigător
| a răspuns:

Au dreptate, se pierde caldura. Da-ti seama ca sunt trei exteriori nu unul. Pune mana, tencuieste-i si izoleaza-i.Nu are treaba cimentul cu pierderea de caldura. Polistiren de minim 5 cm grosime.

| a răspuns (pentru darrio2007):

E nevoie și să i tencuiesc dacă pun polistiren de 10?

RăspundeRăspunde Raportează Evaluează
| a răspuns (pentru Steauafcsb):

Daca zidul este drept nu este obligatoriu tencuitul. Dar te ajuta la o mai buna izolatie. Pentru ca izolatia eficienta este atunci cand pui adezivul de lipit pe toata placa de polistiren cu gletiera cu dinti. Nu cum fac unii ca pun 2-3 mamaligi de adeziv pe placa si gata. Aia nu e izolatie eficienta. Sper ca ai inteles ce am vrut sa spun.

Multumesc frumos de răspunsuri.

| a răspuns (pentru Steauafcsb):

Cu placere.

"Nu cum fac unii ca pun 2-3 mamaligi de adeziv pe placa si gata. Aia nu e izolatie eficienta" - nu de asta depinde eficienţa izolării. Şi eu recomand tencuirea prealabilă, rezultă un consum mai mic de adeziv şi o aderenţă mai bună. Doar că eficienţa izolării nu de aceasta depinde.

| a răspuns (pentru iurii75):

Dar de ce depinde?

Multe şi mărunte dar importante. Gen - îmbinarea bună a plăcilor, nu se pune adeziv între plăci, dacă şi rămân goluri nu se astupă cu adeziv (rezultă punţi de frig) ci tot cu polisterol sau spumă...

| a răspuns (pentru iurii75):

Cunosc problema asta.

Mă bucur. Succes

15 răspunsuri:
| a răspuns:

O izolatie termica bine realizata va reduce pierderile de caldura cu pana la 20%, deci neizolarea peretilor e problema.

| a răspuns:

Nu, nu se pierde multă căldură. Ci FOARTE multă!

| a răspuns:

Tu nu pierzi, tu faci cald afara.

Răspuns utilizator avertizat
| a răspuns:

Izoleaza peretii exteriori si mai pune un 10 cm si in pod, sa vezi atunci caldura!

| a răspuns:

Ai probleme si din cauza peretilor, dar hai sa fim seriosi acum, tentativa aia de soba ce sa.ti faca? Face cald cat arde focul in ea... O soba de 7 randuri este eficienta pentru o camera de 3/3m, deci aia ce o ai este cam,, mica,, ma gasiti pe Facebook sobetrbragadiru si putem vorbi mai multe