| anonim_4396 a întrebat:

Am o camera 4/3, tencuită in interior, cu un perete legat de altă cameră iar ceilalți 3 pereți exteriori sunt din cărămidă, netencuiti și neizolati. Soba in cameră e de tip Dedeman, parchet pe jos, podul izolat cu polistiren de 10. întrebare: Se pierde multă căldură prin pereții exteriori? ps. Ai mei zic că pereții sunt reci pentru că s-a băgat ciment mult la tencuiala și că soba e de vină că se răcește camera și nu neizolarea pereților?

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Au dreptate, se pierde caldura. Da-ti seama ca sunt trei exteriori nu unul. Pune mana, tencuieste-i si izoleaza-i.Nu are treaba cimentul cu pierderea de caldura. Polistiren de minim 5 cm grosime.

| Steauafcsb a răspuns (pentru darrio2007):

E nevoie și să i tencuiesc dacă pun polistiren de 10?

| darrio2007 a răspuns (pentru Steauafcsb):

Daca zidul este drept nu este obligatoriu tencuitul. Dar te ajuta la o mai buna izolatie. Pentru ca izolatia eficienta este atunci cand pui adezivul de lipit pe toata placa de polistiren cu gletiera cu dinti. Nu cum fac unii ca pun 2-3 mamaligi de adeziv pe placa si gata. Aia nu e izolatie eficienta. Sper ca ai inteles ce am vrut sa spun.

| Steauafcsb a răspuns (pentru darrio2007):

Multumesc frumos de răspunsuri.

| darrio2007 a răspuns (pentru Steauafcsb):

Cu placere.

| iurii75 a răspuns (pentru darrio2007):

"Nu cum fac unii ca pun 2-3 mamaligi de adeziv pe placa si gata. Aia nu e izolatie eficienta" - nu de asta depinde eficienţa izolării. Şi eu recomand tencuirea prealabilă, rezultă un consum mai mic de adeziv şi o aderenţă mai bună. Doar că eficienţa izolării nu de aceasta depinde.

| darrio2007 a răspuns (pentru iurii75):

Dar de ce depinde?

| iurii75 a răspuns (pentru darrio2007):

Multe şi mărunte dar importante. Gen - îmbinarea bună a plăcilor, nu se pune adeziv între plăci, dacă şi rămân goluri nu se astupă cu adeziv (rezultă punţi de frig) ci tot cu polisterol sau spumă...

| darrio2007 a răspuns (pentru iurii75):

Cunosc problema asta.

| iurii75 a răspuns (pentru darrio2007):

Mă bucur. Succes

15 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

O izolatie termica bine realizata va reduce pierderile de caldura cu pana la 20%, deci neizolarea peretilor e problema.

| mihai69 a răspuns:

Nu, nu se pierde multă căldură. Ci FOARTE multă!

| relian a răspuns:

Daca peretele e rece ce explicatii mai vrei tu sau ai tai.Caramida este un material destul de bun, dar asta nu inseamna ca gata ai caramida deacu nu mai ai probleme.Este rau si vara si iarna sa lasi asa peretii.Acum daca o sa te pui sa-i incarci pe inauntru faci si mai rau, incarcatura asta e ciment si o sa fie si mai rece. Daca izolezi caramida la exterior rezolvi ceva dar peretii tot reci vor fi iti garantez asta.Peretii stau pe o fundatie corect? Fundatia sta pe pamint corect? Pamintu iarna este cum? Este ingheta si are legatura cu peretele tau, deci se transfera caldura din interior catre pereti, deci tot firg vei avea iti garantez asta.Caramida daca e din aia plina wow ce frumos ar fi, asta daca e zidit drept se vede f frumos pe afara, da un aspect super.Nu stiu ce caramida ai, in sf deci eu te sfatui sa izolezi peretii aia la interior. Izolezi la fel cum ai izolat si podu.Bine nu stiu cum ai izolat tu podu dar probabil gresit laughing adica ai pus polistiren si dupa ai dat incarcatura peste? Daca asa ai facut ai facut prost. Pune mina pe tavan si te asigur ca e rece ca si peretii laughing romanii nu vor sa inteleaga, nu vor sa asculte cei bine, voi va luati dupa "meseriasii"aia ce sau dus prin Italia, Germania etc au vazut acolo ce-o fi vazut si hai sa faca si ei in RO. Izolatia cand este pusa este sa izoleze nu s-o pui sa spui cai izolatie.Adica trebuie sa izolezi un aer cald de unul rece, astfel incit pe oricare parte sa fie cum este temperatura acolo, in cazul tau in interior tavanu, peretele sa fie cald odata ce faci caldura.Dar la tine nu se intampla asta de ce? Pat ca ai transfer de caldura de aia.Pereti,tavanu se izoleaza cu ce vrei tu, polistiren de care doresti, poti in loc de ala 10 cm sa pui 1-2 cm dar din ala exrudat tot izolarea aia o face.In sf poti izola si cu vata si diverse materiale.Hai sa luam cazul tau.Tu ai peretii la interior netencuiti, asta e f bine e super bine, nu mai da bani aiurea la meseriasi, deci ai facut bine ca nai tencuit.Pe peretii stia de caramida trebuie sa lipesti sa prinzi izolatie de care ai ce doresti tu, dar sa fie lipita si intre sa nu ramana spatii libere sa se vada caramida. Dupa ce ai pus izolatia asta daca o lipesti ar fi indicat sa prinzi si ceva dibluri din loc in loc, deci dupa asta pui un profil de metal sau lemn ce ai ce vrei jos il bati in parchet sau in ciment cum e acolo la tine, si unul pe tavan pui nivela sa fie drept. Apoi pe verticala profle din cm in cm cit se pun nu mai stiu exact in cm, asa, montezi ceva prize pe profile acolo unde deja ai priza intrerupatoru pui altul pe profil si prelungesti firele din zid.Acum ai doua posibilitati, Ori pui diret rigips pe profile si dai gled si aia e tot, ori poti pune OSB de ce grosime vrei tu sau ce bani ai si peste osb asta pui rigips, dai gled si ai terminat lucrarea numai cun singur meserias care da gled, cred ca trebuie sa stii sa dai un gled nul poate da oricine.De zugravit o faci tu ca oricne stie sa dea cun trafalet deci ai eliminat meserioasii aia care iti ia o groaza de bani.In final vei avea un perete cald, iti garantez asta. Iara caldura nu se va mai duce nicaeri vei economisi cam 30% din energia cu caldura.La fel se face si pe tavan, deci nu cu tencuiala de ciment nu cu vraja marii, aia tine rece, tecncuiala dai daca locuiesti la tropice dar si acolo se izolaeaza sa nu intre caldura, iar tencuiala sa tina racoare.Simplu rapid economic.Pereti is reci pentru ca transfera caldura din inter catre ext si nu face fata sa incalzeaza atmosfera de afara laughing mai glumim dar asa se face crede-ma.Fa asa numai cun perete macar si dupa pui mina pe asta cum am zis eu si pe ailanti cum zic meseriasii aia pe acolo si o sa te convingi singur. Orice e cu ciment este rece asta e clar.Rigipsu e ghips carton ala nu-i rece.Ar fi rece daca nai avea izolatie, dar daca ai pus izolatie bine caldura este pastrata in interior iar raceala din ziduri este tinuta acolo, nu poate trece de bariera de izolatie, adica nu 100% dar o tine acolo.Soba poate sa fie de vina daca consuma mult, adica daca nu are elemente de retinere a calduri, nu stiu daca intelegi ce zic aiic, adica daca e simpla ca si cum faci focu afara pierzi f multa caldura, dar nu soba e de vina sigur ci peretii cas neizolati.Vara o sa fie cald o sa vezi cu tot cu caramida ta, aia ine dar nu zile intregi, la o canicula deja se in cinge si revarsa caldura la interior toata noaptea laughing faci cozonac.Parchet pe jos este f bine ala izoleaza.Cu cit e mai gros cu atit mai bun.Ce am zis eu de OSB, ala e lemn iar lemnul este si el izolant termic, nu este f bun dar izoleaza destul si este f bun izolator fonic, de aia a zis sa mai izoleze si ala nitel termic dar si fonic.La fel si cu ala cu cit mai gros cu atit mai bun.Si alt motiv este ca poti bate cuie sa pui tabluri sa pui un tv pe perete etc, si cel mai imp este ca daca lovesti peretele mai tare nu se va sparge rigipsu daca ai osb in spate, deci osm asta are o mutitudine de avantaje se pare la un astfel de perete.Eu asa as face o casa, mai ales daca am caramida s-o las pe afara asa netencuita, arata benton super frumos, se da cu lac caramida sa fie protejata de apa de una alta si nai treaba.Cind vezi in filme asa case iti plac? La toata lumea le place dar vad nimeni nu face asa laughing.Am scris cam mult dar asta e altfel daca doar scriu da nu-i izolata nu stiu ce faci, ca fiecare izoleaza dupa ureche sau stiu si eu ce metode au.Am explicat cum se face ca sa ai cald si sa si ecnomisesti energie si sa fie si util peretele.Bafta oricum.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Tu nu pierzi, tu faci cald afara.

| Ilie_Razvan_Adrian_1968 a răspuns:

Izoleaza peretii exteriori si mai pune un 10 cm si in pod, sa vezi atunci caldura!

| mariusteleorman a răspuns:

Ai probleme si din cauza peretilor, dar hai sa fim seriosi acum, tentativa aia de soba ce sa.ti faca? Face cald cat arde focul in ea... O soba de 7 randuri este eficienta pentru o camera de 3/3m, deci aia ce o ai este cam,, mica,, ma gasiti pe Facebook sobetrbragadiru si putem vorbi mai multe