| morosanu55 a întrebat:

Am o camera 4/4, usa si geamuri termopan, izolata casa in exterior, parchet pe jos.
As vrea sa-mi cumpar o mocheta, mai grosuta, de la dedeman( nu fac reclama) pe 80% din camera(evitand soba si mobila) dar sunt persoane care-mi spun sa evit sa-mi cumpar peste tot ca voi avea probleme cu igrasia, mucegaiul... si sa-mi cumpar doar pe bucati, pe unde umblu...
Ce ma sfatuiti?

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Mucegaiul apare doar daca ai umezeala. In schimb, daca ai parchet, e păcat sa îl acoperi cu o mocheta.

| relian a răspuns:

Daca ai parchet ceti mai trebuie mocheta? Unia spun sa nu pui mocheta ca o sa ai mucegai?laughing de undel le mai scot oamenii astia oare.Numai tampenii spun unia.
In sf deci tu ori pui parchet ori pui mocheta peste tot. Daca ai parchet la revedere, ceti mai trebuie mocheta? Ca nu ai ce face cu banii probabil.
Daca vrei doara sa pui in fata patului, a canapelei chestii de genul asta ia-ti covorase, sau ce se mai pune.Deci nu faci nici o igrasie nicaeri, aia vorbesc sa spuna ca sunt si ei prezenti aici laughing

| Arthiom a răspuns:

Daca mocheta nu e sintetica, sau nu e pe substrat sintetic nu o sa aveti probleme. Daca in schimb e ceva tesatura pe cauciuc sau altceva combinatie sintetica de orice fel atunci da, o sa aveti probleme cu igrasia si mucegaiul, si e recomandat sa puneti mocheta doar pe spatiile pe unde treceti.
Daca in schimb mocheta era din aceea care se lipeste direct pe sapa, deci nu aveati parcheti in camera, doar sapa goala, era alta treaba, in cazul asta puteati pune linistit, dar asa nu.

| Voicu_Alex_1984 a răspuns:

Buna ziua,
Cand cumparati mocheta se intelege ca doriti sa acoperiti intraga suprafata a incaperii.
Daca nu doriti sa acoperiti intreaga camera cu mocheta, cel mai bine va achizitionati carpete. Acelea vin surfilate si nu aveti probleme cu destramarea mochetei.
www.pardoselisibiu.ro