| cumdc a întrebat:

Am o casa cu 3 camere destul de mari si un hol vreau saschimb acoperis tencuiala instalatie geamuri tot si mai vreau sa fac baie bucatarie si inca o camera in condinuare casei care e deja facuta cam cat ar costa totu

2 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Ne spui doar ideea, nu si ce vrei concret, si citi bani dispui.
Exemplu: geamurile pot fi de lemn, care sunt cele mai ieftine, sau pot fi din PVC, adica termopan, daca sunt de termopan, trebuie sa te gindesti la ce firma ei, daca nu e de firma e mai ieftin (nu insa ca cele de lemn), daca e de firma, e mai scump, dar e si mai bun. In plus, la sticla ai mai multe optiuni, la profil la fel, cu 3, 4, 5, sau 6 camere. Dar hai sa incetez pentru a nu te baga in ceata, pentru ca poti face asta nu numai la geamuri, ci la tot ce vrei sa faci. Trebuie sa te gindesti bine la fiecare detaliu, si in functie de citi bani ai. Plus ca trebuie sa tii cont ca mereu cei ce au inceput au investit cu minim 25 procente din suma initiala mai mult. Deci daca crezi ca bagi 100 de milioane, te poti astepta sa bagi de fapt 125 de milioane, si asta pentru ca mereu apar pe parcurs cheltuieli la care nu te-ai asteptat.
Dupa cum a zis si Bula, ar fi bine sa te consulti cu niste meseriasi ca sa vezi un cost estimativ, insa iti dau o sugestie, cauta meseriasi printre cunoscuti, ei iti vor spune un pret real, altfel te poti trezi ca iti umfla preturile, si apoi regreti ca ai intrat in joc, vazind mai tirziu ca puteai sa faci mai ieftin.

Bula
| Bula a răspuns:

Depinde de foarte multi factori.
Te poate costa chiar mai mult decat o casa facuta din nou.
Consulta-te cu cateva echipe bune de constructori, ei vor da oferte ăentru cazul tau concret.