| GeorgeOG19 a întrebat:

Am o centrala pe lemne si de o vreme imi urca apa la 90 95, pompa data pe treapta 3, dar caloriferele sunt reci. Centrala este de 40 kw, pompa stiu ca am luat-o cu 1000 de lei.Nu stiu ce sa ii mai fac.

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Ai cumva robinete cu cap termostatat pe calorifere? Uneori camd stau prea mult in aceeasi pozitie, se depune calcar si raman blocate. Altfel nu inteleg cum ar putea sa ramana caloriferele reci, daca apa e fierbinte si pompa merge.

| Adrian5575 a răspuns:

Se aude pompa ca functioneaza? Fa aerisire bine la toate caloriferele. Presiunea la apa cat e?

| GeorgeOG19 explică (pentru Adrian5575):

Functioneaza.am umblat la toate si mereu iasa apa cand le aerisesc.acum apa are 2 bar la 55 de grade.

| NoisyLight a răspuns:

Ceva este defect, iar eu suspectez pompa de recirculare, în primul rând. Ori axul se învârte fără ansamblul paletă, ori este montată invers. Poate au montat pompa invers. Verifică sensul inscriptionat pe corpul pompei. Instalația să fie bine dezaerată, altfel aerul ajuns la pompă va împiedica circulația apei în circuit.
O altă problemă ar putea fi înfundarea unui filtru Y. Verifică și filtrul acesta.
Este extrem de greu să dai un verdict corect de la distanță. Sfatul meu este să chemi pe cineva specializat, pentru evitarea problemelor de orice fel.

| GeorgeOG19 explică (pentru NoisyLight):

Pompa este montata bine ca anul trecut a mers.asta este al doilea an. spre exemplu, acum toate caloriferele sunt calde, dar mai incolo iar o sa se raceasca.