| GaryOfLivia a întrebat:

Am o centrala termica Ariston Cares Premium si nu mai am presiune, e undeva la 0.5 bar cum fac sa o readuc mai sus?
Am inteles ca trebuie sa invart de robinetul albastru in dreapta dar nu se misca, am tras si de el in jos si e la fel, pot sa il invart doar foarte putin in stanga si nu se intampla nimic, in manualul centralei nu am gasit mare lucru.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Acel robinet se trage un pic in jos si se invarte spre stanga. Adica de la mana ta dreapta (cu care umbli) spre stanga ta prin partea de catre tine. Incerca sa fortezi ca s-ar putea sa fie un pic blocat. In momentul in care incepe sa se umple se aude fasaitul apei.

| GaryOfLivia explică (pentru Salontanul):

Nu vrea sa se miste mai de loc. Se misca putin stanga-dreapta si atat, am incercat sa il fortez si degeaba.

| Salontanul a răspuns (pentru GaryOfLivia):

Imi pare rau! Trebuie chemat meseriasul ce ti-o verifica la 2 ani.

| GaryOfLivia explică (pentru Salontanul):

Am reusit cu un patent, am dat stanga pana s-a deblocat intr-un final si am lasat presiunea sa urce pe la 1 bar jumate.
Mersi

| Salontanul a răspuns (pentru GaryOfLivia):

Ma bucur! In mod normal ar trebui sa mearga cu mana! Mersi pentru funda! Atentie la toamna la aerisirea caloriferelor si reumplerea lor.

5 răspunsuri:
| GabrielGL a răspuns:

Invarte pana auzi o presiune un fasait si uitate si la acc ca se va ridica, si vezi sa nu ai o pierdere la calorifere, si asta face sa scada presiunea