| anonim_4396 a întrebat:

Am o drujba careia nu ii se strange lantul cu ajutorul surubului de pe capacul lantului. Exista alta cale de a il strange (fiindca atarna foarte mult)?

Răspuns Câştigător
| gheorghe699 a răspuns:

In cazul in care lantul nu se intinde suficient, din intinzator, solutia este; sa scoti una sau doua zale dupa caz, vezi ca are o siguranta ..cam ca la bicicleta este f usor, asta este metoda.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Scoate o veriga din lant, astfel se va scurta. happy

| darrio2007 a răspuns:

Lantul este prea lung. Schimbă-l.

| relian a răspuns:

Trebuie sa repari acel intinzator,asta este singura solutie. Daca scoti bucati din lant,ce te faci cand o sa se intinda iar? Iara scoti sau ce o sa faci? Deci pune si repara intinzatorul ala de lant ca e mai usor asta,decat sa stai sa scoti bucati din lant, unde pui ca poate o sa il si strici. Daca faci ceva la lant, stiu si eu nu mai calca bine pe lama, pti strica si lama, mai rau o sa faci, pentru un surub sau ce ai acolo la acel intinzator.Nu mai umblati cu improvizatii, mai ales acum cand aveti la dispozitie mai orice.Inteleg candva pe vremuri comuniste nu gaseai, pur si simplu nu gaseai piese si trebuie sa improvizezi ceva.Dar acu pentru un nimic de intinzator sa te apuci pfff, dar na fiecare cu cel doare laughing

| IuliusMarian a răspuns:

Eu spun asa: pune intr-un vas Coca Cola neaparat fara zahar sa nu corodeze, cu vin alb cam jumatate din cantitatea de cola, pui lantul si l lasi cam 2h, lantul o sa "intre la apa" datorita unei reactii chimice intre compusi si s ar putea sa nu trebuiasca sa cumperi alt lant, o zi buna