| Solomonlolog a întrebat:

Am o fundație de 86 metri liniari și adâncă de 65+15 cm de la nivelul pământului.mar interesa câți metri cubi de beton am nevoie să torn aceasta fundație.86m lineari pe 80 cm
adânc

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Si ce grosime?
Inmultesti cele trei marimi (calculate in metrii) si primesti rezultatul in metrii cubi.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Lipseste un element: latimea. Inmultesti 8600 cm cu 80 cm si cu latimea fundatiei (tot in centimetri). Suma care iti rezulta o imparti la 1 milion si-ti da metri cubi.
In cazul tau, daca latimea este de 50 cm ar trebui 34, 4 metri cubi.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Am uitat sa spun ca poate intra mai putin beton daca faci fundatia cu pietre.