| HeadGeneral a întrebat:

Am o întrebare, azi am cumpărat de la Lidl un lămâi.Dar pe el scrie că nu este comestibil.La început credeam că se mănâncă și că nu este decorativ.Ce ar trebui să fac?, măcar să intru pe site-ul lui dar din păcate nu apare nici o pagină web. Vreau să aflu dacă este comestibil!

Răspuns Câştigător
| dnzzzzzzzzzzzzzzz a răspuns:

Daca scria "nu este comestibil" inseamna ca frunzele sau tulpina sunt toxice. Daca scria ca "fructele nu sunt comestibile" aia era alta treaba plus ca nu sunt plante de citrice cu fructe toxice

5 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Nu am vazut inca pe nimeni sa manince lamiiul ca planta. happy Pentru ca nu e comestibil, asa cum si scria acolo. Insa lamiile pe care le produce sunt comestibile. happy

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Te duci mîine inapoi la lidl si îi intrebi pe ei, noi nu ave m de unde sa stim ce ai cumpărat tu, dar cei care l au vindut ei trebuie sa stie ce vind, si daca nu i ti place ce ai cumpărat sa i ti dea banii inapoi, mergi cu lamîiul după tine, si cu bonul fiscal, asta e nu ai alta soluție.

| relian a răspuns:

De portocali necomestibili am auzit, am si vazut, dar nu stiu de lamai. Spune exact ce scrie pe eticheta ca banui are o eticheta cum se numeste specia si iti pot spune cum este.

| relian a răspuns:

Adica scrie aici denumirea stiintifica, e in latina, trebuie sa fie scrisa pe ghiveci cum spui, e obligatoriu sa fie scrisa pe eticheta acolo, aia e tot ce trebuie.Citrus...