| ambulantieru a întrebat:

Am o intrebare, cupru se poate suda cu inoxul?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu cred ca da, deoarece pasta decapanta este unica pentru cupru, inox si otel! Uite si cupru cu otel: https://alloy.ro/sfaturi-tehnice/sudura-cupru-cu-inox Inoxul este tot un otel cu alte proprietati.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Se poate, prin sudura in puncte.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Aia-i aiureala cu sudura in puncte. Se poate face sudura normala.

| relian a răspuns:

DA se poate dar ai nevoie de electrozi speciali. Sint mai multe metode dea suda cupru cu inox,dar raspunsul este ca se poate,ba chiar f usor daca ai sculele ce trebuie.
Unele metode is mai dificile, e mai buna sudura dar trebuie scule speciale si sa ai expeerienta.
Dar cea mai simpla metoda este o lampa de gaz si sarma din aia ce se foloseste la lipit parti elctronice, adica nu-i sarma din aia dar asa ca idee, este sarma speciala care contine Antimoniu, Cositor si argint in anumite proportii cu asta sudezi.

O sudura mai buna se obtine cu aparatul oxiacetilenic, cu ala sudezi cupru cu inox avand nevoie doara de o sarma de cupru care contine peste 45% argint si mai este o metoda cu un alt aparat dar scump si nici nul mai stiu cum se numeste.

Deci cupru cu inx nu se sudeaza asa am un aparat electric si gata sudez.
O alta metoda este electrica dar la fel trebuie electrid special si din cate am citit trebuie sa fii si meserias, la cele doua ce am zis mai sus se mai usor si poate suda mai oricine.

| gabicoo a răspuns:

Da!