Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare referitoare la o centrala BRAVA DIGIT cu tiraj fortat, de cateva zile a inceput sa pice apa din ea astazi impreuna cu tatal meu am desfacut-o si am constatat ca pica apa la un robinet in ea in care intra o teava subtire care vine de la ceasul care indica presiunea... Aveti idee cum se numeste aceasta piesa(mini-robinet)?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Supape se gasesc, dar ar fi trebuit chemat service-ul. Ce presiune aveati in centrala? Daca era spre 3 bari, centrala singura "arunca" apa afara. Se autoprotejeaza. Altfel, face explozie. Poate nici nu aveti defectiune ci asta ar fi fost cauza.

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Trebuia sa chemi pe cei care fac revizia anuala.Nu trebuia sa umblati la ea. Pierdeti garantia la centrala. Daca mai are.

| JohannesZu a răspuns (pentru darrio2007):

Se numeste supapa de siguranta si scrie pe ea 3BAR centrala are in jur de vreo 9 ani... oare oi mai gasi alta supapa noua pentru inlocuire?

| JohannesZu a răspuns (pentru anonim_4396):

Da asa este, aveti perfecta dreptate tata nu baga presiune mai mare de 1, 5 bar eu in schimb am bagat si 2 si cand se incalzea apa crestea si pana la 2, 6 asta este cauza... am incercat sa nu mai bag mai mult de 1, 1 bar cu ea oprita si cand este pornita creste max pana la 1, 5 bar si nu mai curge apa!

| anonim_4396 explică (pentru JohannesZu):

Bine ca ati rezolvat. Si bine ca centrala are autoprotectie. Altfel, faceati pozna.

| anonim_4396 explică (pentru JohannesZu):

Supape se gasesc, dar ar fi trebuit chemat service-ul. Ce presiune aveati in centrala? Daca era spre 3 bari, centrala singura "arunca" apa afara. Se autoprotejeaza. Altfel, face explozie. Poate nici nu aveti defectiune ci asta ar fi fost cauza.