| ioanamaria2000 a întrebat:

Am o lustra in sufragerie, iar azi de dimineata cand am vrut sa aprind lumina a palpait de cateva ori, s-a auzit un bazait, nu stiut daca de la bec sau de la întrerupător si s-a stins becul. Nu stiu cine a facut instalatia asta, nu stau de mult timp aici. Am observat acum ceva timp ca si intrerupatorul de la baie bazaie si pocneste cand il aprind. Trebuie sa chem un electrician?

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Probabil instalatia este pe aluminiu. Ai contacte imperfecte. Cheama un electrician pentru a verifica instalatia.

| SharpEagle a răspuns:

Daca nu ai un barbat mai priceput prin casa/apropiere/anturaj, evident, chemi un electrician. Operatiunea este extrem de simpla, se face cu sigurantele pe off, fara curent in instalatie. Se desfac intrerupatoarele si se refac contactele, care fie sunt slabite, fie tind sa faca un scurtcircuit. La sufragerie fie becul a scos sunetele respective si si-a dat obstescul sfarsit (inlocuieste-l), fie e o problema la contactii lustrei.