| Rommeo a întrebat:

Am o masina de spalat BEKO (WML 23500) si nu mai porneste, se aprind ledurile in panoul de comanda dar nu mai vrea sa porneasca. A scos si un miros de ars, asa ca i-am dat jos capacul de sus sa vad de unde vine mai exact acel miros si am vazut ca tabloul de bord este intact si nu venea de acolo mirosul, in schimb am gasit acest condensator din poza de mai jos, care am inteles ca-i spune filtru deparazitare si am vazut ca este crapat si sa scurs ca un fel de mazga maronie si care miroase a ars. Acesta sa fie defectul? sau mai poate fi si altceva?

Imaginea aici. http://www.uploadhouse.com/imgs/23748264/

Răspuns Câştigător
| tintareco a răspuns:

Este cundensatorul de filtraj de la reţea dar poate fi şi altceva.Deocamdată scoate maşina de sub tensiune,apoi,(asta dacă te pricepi cît de cît)debranşează condensatorul(scoate firele de pe el),atît firele care alimentează de la reţea(maro-albastru),cît şi firele care alimentează maşina(maro-albastru). Dezizolezi păpucii de izolatorii plastici apoi,"legi pe direct", împingi papucii unul în celălalt, maro cu maro, albastru cu albastru, evident, legătura să nu ajungă la părţi metalice.De acum,poţi să pui maşina sub tensiune şi porneşte-o. Dacă nu funcţionează, du-te la un service de depanare uz casnic, dacă funcţionează, execuţi operaţiunea invers, iei jos condensatorul şi te duci la un magazin de profil sau electrice de unde îţi achiziţionezi unul, pe care ţi-l montezi pe maşină şi ai economisit între 100-150 lei.

| Rommeo explică (pentru tintareco):

Sincer mi-e frica sa fac acea operatiune pe direct.

| Rommeo explică (pentru Rommeo):

Asa mai prin tineretele mele am cochetat cu electronica, mai modificam casetofoane, le puneam leduri mai schimbam un condensator, dioda, rezistenta, mai faceam boxe si le puneam eu filtre pentru tiutere, dar asa ce nu avea legatura directa cu tensiunea de 220 W.

| tintareco a răspuns (pentru Rommeo):

Dacă ai un prieten electrician şi urmaţi exact paşii pe care i-am descris, totul e ok, dacă nu...service.

| Rommeo explică (pentru tintareco):

Da, multumesc totusi pentru timpul acordat.

| tintareco a răspuns (pentru Rommeo):

Oricînd cu plăcere.Noapte bună.

8 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cheamă pe cineva priceput care repară masini de spălat, o va repara pe loc daca are piesa la el, sau daca nu o are va veni mai tirziu cu ea si o va schimba, poate ca nu este numai o singura piesa defecta, un specialist va sti el ce sa schimbe.

| Rommeo explică (pentru CristiDinBucuresti):

Daca chem un specialist i-mi va spune ca mi-a schimbat jumate din masina.

| gelu1970 a răspuns:

Daca a puscat un condensator cel mai probabil ca acesta e motivul.
nu e ceva scump.
poza de care spui, cred ca nu e.