| qest11 a întrebat:

Am o masina de spalat Whirlpool AWO/D 65135, 6kg, si nu se mai aprinde nici un led cand o pun in priza. Priza e buna, intra curent in masina. Pe la motor vine curent. Are vreo siguranta pe interior?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Defect tipic la acest model de masina: probleme de sursa 90%. Verifica /schimba in special ci-ul cu 7 pini (LNK xxx) si cele 2 diode puse in paralel cu traful. asta doar daca ajunge tensiune 220v in placa electronica si ai lipsa 5v respectiv 12 v.

1 răspuns:
| qest11 explică:

Chiar daca am rezolvat mai demult, ma simt dator sa revin cu detalii. Am schimbat doar acel integrat si rezistenta de 22ohm si 2w. Pentru a nu strica circuitele, indicat ar fi ca integratul nou sa fie lipit pe piciorusele piesei vechi, sau cumparat un fel de suport, de 8 pini in cazul nostru, pentru o inlocuire mai usoara pe viitor. Masina merge bine de atunci, 7-8 luni, dar n-am mai uitat-o in priza. Reparatia m-a costat in jur de 10-12 lei.