Întrebare recomandată | mennenspeed a întrebat:

Am o masina de spalat ZANUSSI si de puntina vreme, nu ma stoarce rufele, totul e ca inainte (procesul), dar cand scot hainele de la spalat, sunt ude si de strangi bine curge apa din ele.
In partea de jos este un filtru pentru scame, ii ca si nou, l-am curatat dar tot nu stoarce. Ce m-ai pot face?
Cineva mi-a recomandat Calgon, desfunde filtrurile, pompa de apa care face stoarcea, Merita sa cumpar, alta solutie ce imi recomandati?

14 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Eu, când am avut o problemă asemănătoare, am chemat specialistul şi am scăpat ieftin - furtunul de evacuare a fost înfundat. I-a luat nici 5 minute ca să-mi rezolve problema.

Verifică-ţi şi tu furtunul, nu doar filtrele. Iar dacă nu vei reuşi să rezolvi, cheamă un specialist (găseşti mulţi pe net).

| Leocerba a răspuns:

Si eu am masina de spalat care centrifugheaza la viteza normala dar uneori apa nu este eliminata si scot rufele siroind de apa. Eu stau intr-o zona in care apa lasa depuneri pe toate tevile si periodic la masinile de spalat vase si la cea de haine trebuie sa pun o solutie pentru indepartarea depunerilor. Cica le intretin periodic in felul asta. Costa cam 10 Ron, am gasit in supermarket la detergenti, pun o doza intreaga si dau o spalare completa, nu pun haine, pentru a trece solutia aia in circuit pe toate canalele masinii. Miroase cam nasol a amoniac dar functioneaza.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Verifica daca nu s-a umblat la turometru, acolo unde scrie rotatii\minut, eventual muta-l la o turatie mai mare.Sau ai fi putut baga mai multe haine decat e recomandat.

| Mihaela1964 a răspuns:

Verifica daca furtunul de evacuare nu este infundat, indoit sau deformat.Verifica daca programul pe care ai pornit masina nu e cumva unul fara centrifugare.Numai bine.happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu sigur la ZANUSSI, dar la masina mea, scoteam rufele ude, chiar daca se invartea sa le stoarca din cauza pompei care nu scotea bine apa, ramanand in masina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Calgonul NU DESFUNDA filtrele ci evita depunerea mîlului si pietrificarea sa. Nu are nici o legatura filtrul de scame cu storcatorul. Nu porneste centrifuga, iar asta este treaba de specialist. Chemati-l

| dienuta1990 a răspuns:

Cel mai bine este sa chemi un specialist sa vada ce are masina si o sa-ti spuna ce e de facut.

| Céline7 a răspuns:

Buna,cat timp ai de cand ai cumparat-o? Daca mai e valabila grantia suni la ei si iti trimit un specialist si ti-o repara gratis!

| mennenspeed explică (pentru Céline7):

De 6 ani laughing nici-o data nu a stiut ce e ala specialist laughing

| adishorMS a răspuns:

Nu tine de filtru si de calgon
cand deschizi usa mai ai apa in cuva?
daca da atunci chemi specialistul
daca nu ai noroc poti rezolva tu problema, ascult-o daca mai centrifugheaza la sfarsitul programului:
1.verifici daca nu ai buton de oprirea centrifugarii pe panou si sa fii fost apasat din greseala are un model centrifugal taiat pe el
2. daca nu ai buton de reglaj a turatiei centrifugarii si din greseala a fost mutat pe o turatie mai mica (gen 600 rpm) intoarcel spre 1000, 1200

| violetflyer a răspuns:

Daca ai de 1-2 luni masina de spalat, nu te ingrijora, ai putea adauga mai mult praf de spalat, poate ca nu e buna calitatea masinii de spalat.

| euuilem a răspuns:

Pompa de evacuare a apei e infundata...

| Tania_Todea_1997 a răspuns:

Buna sai eu am avut aceeasi problema mia desfacut-o mi-a schimbatgarnitura si mi-a curatat-o de CALCAR :*

| Bazgan_Mircea_1976 a răspuns:

Whirpool nu mai stoarce cu rufe putine! Daca e ful le stoarce! Ce naiba o avea?