| Gheorghefloare123456789 a întrebat:

Am o Petunia de ghiveci si am bagat-o peste iarna in sufragerie are multa lumina si temperatura de 15 grade. Planta mai este vie si are multe frunze dar nici o floare. Intrebarea este: Daca o scot afara la primavara va mai trai sau moare? Se poate comporta ca o planta perena sau doar ca anuala? A mai incercat cineva sa pastreze petunia?

3 răspunsuri:
| Rd79 a răspuns:

Am rosii pe balcon care au 4 ani. Daca o scoti afara dupa inghet, scoate-o treptat, 20 minute intr-o zi, 30 minute in alta, si tot asa, ca sa se adapteze iar cu soarele. In mod normal ar trebui sa traiasca.

| Gheorghefloare123456789 explică (pentru Rd79):

De care rosii ai, ce soi?

| Rd79 a răspuns (pentru Gheorghefloare123456789):

Cherry (de cateva feluri, rosii, galbene, ca niste mici pere, etc.) si un soi de rosie mai crnoasa, pentru bulion.