| anonim252 a întrebat:

Am o problema cam dubioasa. De vreo 4 zile simt un miros ciudat in camera. Chiar nu pot sa-l descriu, e destul de urat. Se simte intr-un anumit colt al camerei. Azi in special chiar am facut curatenie, am dat totul la o parte, aspirat, spalat, spalat mobila din zona respectiva, am dat la o parte sa vad sa nu fie ceva sub, nu am gasit absolut nimic si totusi mirosul inca se simte. Nu este de mucegai, e altceva. Imi puteti da va rog o parere ce ar putea fi si de unde ar putea proveni? Daca miros ceva efectiv de acolo nu gasesc, pur si simplu simt mirosul doar in partea respectiva a camerei. Stau la apartament daca are relevanta.
Chiar si 3 bluze lasate in ultimele 3 zile acolo pe un scaunel aveau acel miros.

Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca nici tu nu stii atunci noi nici atit. Intreaba ti vecinii poate simt si ei acel miros dar doar vecinii de sub tine si cei de asupra ta, poate mirosul vine de la subsolș prin țevile de calorifer. Fă cercetări noi nu ave m cum. Doar tu poti. Intreaba administratorul poate au dat cu otrava de sobolani la subsolul blocului, si pute pana la tine.

22 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Daca nu gasesti nimic perisabil uitat prin vreo piesa de mobilier, cauta crapaturi in pereti pe unde ar putea veni mirosul. Adesea peretii au legatura cu vreo masca de aerisire care transporta tot soiul de mirosuri, si in cazul unei crapaturi mirosul poate intra in casa. Daca nu sunt crapaturi, poate e sub parchet ceva ce nu e in ordine, si, in consecinta, trebuie sa il demontezi sa vezi de e ceva, daca vrei sa scapi de miros. Eu am facut chestia asta la cineva, si dedesubtul parchetului laminat era parchetul vechi de lemn ce intrase in putrefactie.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca nu definesti cu ce seamana, poate fi aproape orice.
Aeriseste bine camera, cumpara un spray aerosol parfumat si nu vei mai simti acel miros.

| anonim252 explică (pentru Bula):

Am aerisit toata ziua. Simteam mirosul si cu geamul deschis dupa vreo 2 ore. Chiar nu stiu ce sa mai fac. Odorizantele de camera nu sunt foarte sanatoase, eu vreau sa eliminim mirosul nu sa-l ascund la nesfarsit. Am dat eu si cu parfum, dar nu pot s-o tin la nesfarsit asa.
Chiar nu-l pot asocia cu nimic. laughing Uite, pe mine ma duce cu gandul la fasole boabe cand il simt, nu stiu, asta imi vine mie in minte, nu stiu daca are legatura dar cu asta se face asocierea in mintea mea.

| Bula a răspuns (pentru anonim252):

Nu ai cumva vreo conducta sau aparat cu gaz in apropiere?
Deseori se amesteca solutie care miroasa usor asemanator cu vantul de fasole (fasolele boabe n-au miros intens).

| anonim252 explică (pentru Bula):

Nu. Nu am :/
Si oricum doar de vreo 4 zile e mirosul, n-a fost dintotdeauna. Stii ce mi se pare extrem de ciudat? Am cunoscut la un moment dat un baiat care mirosea ceva in genul in care miroase camera mea acum. Dar el avea un miros foaaaarte puternic in comparatie cu acesta, am si facut asocierea imediat cum l-am simtit. De aia mi se pare si mai ciudat. (si nu, nu am cadavru lui pe sub podea sau prin dulap) laughing

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poate fi ceva sub podea daca ai podea. Un soarece mort.

| anonim252 explică (pentru Salontanul):

Nu prea vad cum ar fi putut sa ajunga pe acolo. + ca nu miroase a mortaciune, nimic sa duca cu gandul spre mortaciune.

| Salontanul a răspuns (pentru anonim252):

Atunci poate sa fi patit ca mine. Din turnarea planseului a fost o gaura in tavan. Cand am vrut sa pun un bolt cu pistolul special a trecut boltul prin gaura si a ajuns in camera la vecinul de la etajul superior. Deci sa nu fie o gaura in podea si sa vina miros de jos sau prin apropiere sa fie o ghena pentru tevile de la canalizare. Nu stii ce miros ar putea fi?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

A ce miroase? A mucegai? A egrasie? A c@cat? a ce

| anonim252 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Chiar nu pot sa descriu mirosul, crede-ma. Nu e nici mucegai nici rahat. E un miros pe care nu-l simti in mod normal.

| anonim252 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Sincer, nu rade, dar in mintea mea se face asocierea cu fasoale boabe, ceva in genul acelei mancari, dar una stricata sa zic, dar cumva si putin a solutie impotriva gandacilor. Mi se pare ciudat ca doar in partea aceea se simte dar in celalata camera sau in alte camere, nu. Adevaru e ca si pe scara miroase de cateva zile. Ce as putea face?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru anonim252):

Daca nici tu nu stii atunci noi nici atit. Intreaba ti vecinii poate simt si ei acel miros dar doar vecinii de sub tine si cei de asupra ta, poate mirosul vine de la subsolș prin țevile de calorifer. Fă cercetări noi nu ave m cum. Doar tu poti. Intreaba administratorul poate au dat cu otrava de sobolani la subsolul blocului, si pute pana la tine.

| untu a răspuns:

Trebuie sa ai pe undeva un cuib de soarece sau de sobolani! sau verificati vecinii de deasupra ta,de sub tine jos,sau pe alaturi pe langa tine, daca raspund sau nu, cel care nu raspunde toata ziua, poate fi decedat! Daca mirosul persista, cumpara un spray neutralizant de mirosuri AMBI PUR!

| christall a răspuns:

Ai pisica?

| anonim252 explică (pentru christall):

Nu, nici caine.

| christall a răspuns (pentru anonim252):

Stai la bloc? Si daca da, stii cine sta dedesubt?

| anonim252 explică (pentru christall):

Da. Sta o familie, nu stiu ce altceva sa-ti spun. laughing am descoperit azi sursa. E o gaura mica langa teava ce face legatura cu vecinul. Nu-mi pot da seama ce miroase mai exact de acolo, dar macar stiu unde sa asctionez.

| christall a răspuns (pentru anonim252):

Bine ca poti s-o acoperi.

| NOname a răspuns (pentru anonim252):

Astupă gaura atunci, dar te-aş sfătui să şi faci o vizită vecinilor de jos, de la care vine mirosul, că poate chiar a murit acolo cineva şi a intrat în putrefacţie.

| KillaNoFilla a răspuns:

Cineva cu un nas bun sa miroase din aproape si sa vada mai cu precizie de unde vine, din care perete sau de sub podea.
Ai parchet laminat?

| anonim252 explică (pentru KillaNoFilla):

Da, laminat. Din pacate sunt singura din casa cu miros bun. laughing Nu pot sa gasesc exact locatia de unde vine. Doar zona la general.

| KillaNoFilla a răspuns (pentru anonim252):

Ai noroc atunci, se poate scoate destul de rapid si verificat daca e ceva sub.

| Mihai69222 a răspuns:

Iti voi raspunde direct : spala-te!