| cealapamarin a întrebat:

Am o problema la contorul de la enel, probabil a fost o fluctuatie de curent si s-a dereglat, in luna iunie avea 29, 450kw, acum 35. 420kw. Factura a venit undeva la 3.350 lei, nu am consumat niciodata in 2 luni 6000 kw, ce trebuie sa fac in situatia asta?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Dupa parerea mea, problema vine de la citirea si interpretarea citirii indexului contorului.
La contor trebuie citit DOAR partea intreaga, din stanga (alb-negru), nu si zecimalele (partea din dreapta, cu rosu).
Daca lunile anterioare ai avut consum mediu in jur de 30KWh si brusc consumul s-a marit la peste 1000KWh, atunci ori citirea nu a fost facuta bine, ori ai o defectiune majora (contor ELECTRONIC defect, scurgere de curent masiv). In acest caz trebuie anuntat imediat furnizorul pentru a verifica si remedia situatia!

| LasleaIoan1972 a răspuns:

Faceti o poza cu cat indica contorul si mergeti la renel, acolo o sa vedeti ultima citire facuta de ei
daca se confirma cele primite in factura sigur este o greseala undeva si trebuie sa:

faceti o plangere la protectia consumatorului si una la conducerea renel pentru a se lamuri situatia absurda
(nu ai cum sa consumi 6000kw in 2 luni, nu consumi nici in 2 ani atata)
un consumator casnic sa zicem consuma cel mult 200kw pe luna deci cam 2500kw pe an

| Karolla a răspuns (pentru LasleaIoan1972):

E vorba de ENEL (nu renel!), o firma noua si cu multe nereguli.

| doctorandus a răspuns (pentru LasleaIoan1972):

Ai uitat si fizica pentru clasele V-VIII, clar!

| LasleaIoan1972 a răspuns (pentru doctorandus):

Ce nu este ok?

| doctorandus a răspuns (pentru LasleaIoan1972):

Ca ai uitat in ce unitati se masoara energia si o confunzi cu altceva.

| Karolla a răspuns:

Anunta-i pentru verificare. Cat mai repede.