| anonim_4396 a întrebat:

Am o soba de teracotă iar de fiecare dată când fac focul îi cade chitul dintre rosturi
Cum pot repara problema asta?

2 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Daca nu scoate fum dupa ce chitul a cazut, nu e nici o problema, e doar chitul vechi
1) Cureti tot chitul ce a mai ramas necazut cu un spacul, cu grija sa nu ciobesti caramizile teracotei.
2) Iei o mina de pamint lutos, ideal ar fi sa fie lut galben si astupi rosturile dintre caramizi.
3) Desigur ca va trebui sa speli soba dupa aceea de pamintul sau direle de pe linga rosturi.

| Lioana a răspuns:

Cheama un mester priceput in sobe de teracota sa o repare. S-o fi fisurat pe undeva. Sau poate rostul e vechi si trebuie inlocuit.