| anonim_4396 a întrebat:

Am o teava de apa, care picura (foarte incet) vad ca e si un pic ruginita. Oare daca dau cu ceva vopsea de aia ce se da peste tevi se opreste? Nici nu vad cu exactitate locul unde e fisurat.
Sau exista vreo pasta ceva cum ce imi recomandati Nu as vrea poxilina deoarece din cate am vazt ala se vede in mare, si este intr-o zona vizibila?
Stiu ca treuie schimbata, dar ma intereseaza ceva provizorie.

4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Există poxilină -ca o plastilină care se aplică pe țeavă. Dar până se întărește poxilina, țeava trebuie să fie uscată, deci să nu mai curgă apa pe ea (aproximativ 3-4 ore).
Dar trebuie neapărat găsit locul fisurat. Dai cu mâna pe țeavă și verifici zona.

| Catrice a răspuns:

Era niște adeziv special pentru țevi.
Dacă vopsești o sa te tina câteva zile. Vopseaua o sa se umezeasca, o sa casa și te inunzi.

| GouDidodino a răspuns:

Atata timp cat este sub presiune, nu cred că-i poti face ceva. Opreste apa si apoi încearcă aplicarea adezivilor speciali. Dacă nu poti opri apa cred ca singura solutie ar fi sa bagi pe gaură respectiva un holtzsurub, o saiba si o garnitură.
Dacă opresti apa si ai acces, se poate lipi cu o lampa pe gaz si bara de aliaj pentru lipire ( brazare)

| anonim_4396 explică (pentru GouDidodino):

Este sub presiune si n-o pot opri, insa nu picura incontinuu, dar iasa ceva umezeala de acolo si in timp se aduna. Azi n-am gasit magazine de genu deschise, dar luni ma interesez de adezivi sau ce mi se recomanda.