| anonim_4396 a întrebat:

Am observat ca dupa ce scot hainele mai deschise la culoare din masina de spalat sunt pline de scame dupa spalare. Cum as putea sa scap de toata mizeria aceea? De sters am sters pe dinauntru dar vad ca nu scap de acele scame. Aveti vreo solutie practica?

2 răspunsuri:
| joanamm23987465 a răspuns:

Trebuie sa ai grije ca nu cumva prin buzunare sa se afle servetele, sau altceva care in contactul cu apa se faramiteaza. Trebuie sa ai grije si ce fel de haine pui, trebuie sa le sortezi in functie de natura materialului, si sa le scuturi daca sunt cu pamant etc. Daca chiar nu reusesti, exista rola pentru luat scame sau se pot lua cu lama

| unomulet a răspuns:

Lasa o tura sa spele masina in gol, dar cu detergent, sa se curete singurica, fara textile; apoi, dupa incheierea ciclului de curatare curata sita si pune-o la loc. De regula se verifica confectiile inainte de a fi puse la spalat, daca nu contin fibre care se scamoseaza; cred ca ar trebui sortate cu mai multa atentie. Succes!