| unvecin a întrebat:

Am observat că în grădină mi-au ieșit cartofi în multe locuri din cartofi care au rămas în pământ de anul trecut. Probabil cartofi mici pe care nu i-am observat la recoltare.

Mă întrebam cum funcționează, totuși. Dacă pe o suprafață de pământ ai lăsa să crească de la sine cartofi sunt ceva șanse să rămână acolo ani la rând dacă nu culegi decât o parte din ei? laughing

Urmăream pe YouTube pe Veronica Flores cum pune plante în pădure, inclusiv cartofi. Și așa am ajuns la întrebarea finală: Dacă într-o primăvară ai pune cartofi din loc în loc în pădure, unde e zonă mai luminoasă, e posibil ca să rămână de la an la an și când treci ocazional pe acolo să-ți iei de-o mâncare? happy

Răspuns Câştigător
| Yuoia a răspuns:

Da. Ce a ramas la tine, era ca si cum i-ai fi plantat acolo.
Vor iesi si in padure daca intre timp nu ti-i mananca mistretii sau alte animale.

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Depinde ce temperaturi sunt peste iarna.Sunt sanse sa nu mai iasa nimic daca este o iarna din aia fara zapada si f geroasa.La tine in gradina au fost protejati cumva de ceva, ori iarna a fost f blanda.

| Wr3nch a răspuns:

Da, atata timp cat raman suficienti ''de samanta'' si solul e bun.