| meral a întrebat:

Am pe impamantare 2 v. mi se arde cuptorul mereu vreau sa stiu daca daca se poate ca cei 2 v de pe impamantare poate sa-mi arda cuptorul.am verificat cu aparatul de masurat pe faza nu-l am 238v. pe impamantare faza 238v sau 240v iar pe nul impamantare am 2 v. cuptorul este in garantie iar cei care au venit sa verifice spun ca de la cei 2 v care imi apar pe impamantare se arde. am verificat absolut tot cu consumatoarele scoase din priza cu sigurantele oprite si pornite pe rand in toata casa pe impamantare am 2v.

3 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Recomand un electrician.Problema poate fi de la circuitele electrice care fac masă între ele prin inducție de curent de la fază, și mai mult nu mi se pare ok tensiune constanta de 240v.Asta asociată cu lipsa pământării corespunzătoare duce la distrugerea electrocasnicelor.
Fă o sesizare și la electrica, iar după ce vei avea maxim 230v tensiune cheamă un electrician să verifice izolațiile la cablurile din circuitul electric. Datorita învechirii izolațiilor s-ar putea ca izolația să se fi străpuns și să facă inducție de curent de la fază la pământare.Se poate remedia dacă se reface circuitul de pământare, dar, e nevoie de personal calificat și autorizat iscir.Succes

| meral explică (pentru DeyCj):

Si de 8 ani de ce nu se mai arede si altceva din aparatura decat cuptorul toate merg pe acelasi curent.

| neutrino a răspuns:

Poate ne spui si ce putere electrica are cuptorul si ce sigurante ai.