| Rapidistu_iuly_1997 a întrebat:

Am plin de gândaci în apartament. M-am saturat. În seara asta cred ca am omorât vreo 30 și nu exagerez. Ce pot face sa scap iată de ei?

18 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Poti sa-ti iei un aparat din ala cu ultrasunete pe care il bagi in priza si-i indeparteaza + tot felul de solutii ca cele mentionate mai jos

| Rapidistu_iuly_1997 explică (pentru Adry05):

Zici ca aparatul cu ultrasunete funcioneaza?

| dannyel86 a răspuns (pentru Rapidistu_iuly_1997):

Ai putea incerca cu PestRepeller. Daca functioneaza, ne spui si noua, ca si eu as fi amator.
Vezi ca rezultatele apar abia dupa 2 saptamani. Nu renunta! Nu dispar din prima zi. Ultrasunetele ii debusoleaza si vei avea impresia ca mai mult atrage gandacii, dar nu e asa. Ei cauta o cale de scapare, pentru a nu mai fi in raza de actiune a aparatului. Se zice ca e bun si pentru tantari/muste, deci, daca isi face efectul pe care il pretinde, scapi de mai multi daunatori.

| Adry05 a răspuns (pentru Rapidistu_iuly_1997):

Avem la o casa unde nu prea sta nimeni si s-au imputinat remarcabil numarul de insecte big grin Inainte era plin, acum abia daca mai gasim cateva.

| Rapidistu_iuly_1997 explică (pentru dannyel86):

M folosit ceva soluție. Un insecticid. Și acum nu am mai văzut. Nu mai țiu cum se numește insecticid, dar a funcționat

| Violleta2022 a răspuns:

Fa curatenie generala si spala tot prin bucaatrie si camara!
Impune reguli in casa: sa se manance doar in bucatarie, sa nu se lase niciodata vase nespalate in chiuveta si orice firimitura sa plece la gunoi, unde punga se tine inchisa.
Gandacii dispar daca folosesti coji de la castraveti proaspeti rasi, pe care le pui in spatele rafurilor sau pe unde trec ei. Schimbate la cateva zile si in 2-3 saptamani scapi de ei.

https://www.kfetele.ro/......16197.html

| Rapidistu_iuly_1997 explică (pentru Violleta2022):

Este curat de obicei, dar tot e plin de gandaci.

| anonimg a răspuns:

La magazine care vând ierbicide și insecticide găsești soluții destul de puternice. Să le folosești cu mănuși.

| Rapidistu_iuly_1997 explică (pentru anonimg):

Am folosit insecticide si parca sunt tot mai multi

| minrest a răspuns:

Mergi la farmacia veterinara, si alege un produs care se dilueaza si se imprastie cu pistolul. Dai prin toate locurile prin care trec gandacii, si in special cauta sa gasesti cuiburile lor. Cumpara silicon sanitar, pistol, si izoleaza locurile rin care intra in apartament (de ex. tevile de la calorifere), precum si crapaturile in care se pot ascunde.

| Rapidistu_iuly_1997 explică (pentru minrest):

Am facut asta si parca is si mai multi laughing)

| minrest a răspuns (pentru Rapidistu_iuly_1997):

Au iesit de unde erau ascunsi, nu suporta otrava. Da bine cu Raid peste tot, si pleaca cateva zile de acasa.

| dannyel86 a răspuns:

Exista Aroxol netoxic. Il folosesti pe unde sunt gandaci, care vor fi atrasi de miros si ii vei gasi cu burta in sus. Nu e spray care se pulverizeaza in camera, ci se aplica la nivelul solului (sub dulap, sub pat si pe unde mai umbla ei).

| Rapidistu_iuly_1997 explică (pentru dannyel86):

Am facut si asta laughing). tot nu scap de ei. adica mor, dar doar aia mici. aia mari si urati nu mor

| Peridava a răspuns:

Urat de tot. Pe langa o curatenie generala va trebui sa se faca dezinsectie in tot blocul (inclusiv subsol), altfel, iti vor veni altii de la vecini. Si repetata operatiunea dupa maxim 20 de zile fiindca solutia nu are efect asupra oualor. Daca insa vecinii nu sunt de acord, singura "scapare" este sa te muti.

| Rapidistu_iuly_1997 explică (pentru Peridava):

Chestia cu mutatul este mai grea. alta chirie ar fi mult prea scumpa. Dar cum as putea sa dau de veste ca sa se faca dezinsectie? luna trecuta s-a facut deja parda de doua ori daca nu ma insel la subsol, dar tot e plin

| Peridava a răspuns (pentru Rapidistu_iuly_1997):

Doar la subsol, nu e suficient. Si ei, se refugiaza unde e curat deci, in apartamentul tau.
Cere la Asociatia de proprietari sa se faca dezinsectia. Sau daca aveti un sef de scara... Fa-o oficial ca sa ai sanse mai mari. Fii insistent, indiferent cu cine vorbesti.

| relativsausigur a răspuns:

Scrii pe net Dezinsectie + orasul unde locuiesti, suni si prezinti cam care e situatia, iti vor pune intrebari ca sa-si dea seama cat de mare e infestatia, si vor veni sa pulverizeze cu un gaz care ii va omora. Daca nu mor toti ( si asta numai pentru ca mor doar gandacii, nu si ouale depuse acestia), cand se formeaza urmatorii pui si ii observi ii chemi iar, repeti actiunea pana scapi de ei. Sunt singurii care te pot ajuta sa scapi definitiv, intr-un final de ei, chiar daca costa putin, fiind necesare mai multe ture.