Întrebare recomandată | drivere a întrebat:

Am pus in baie o priza dubla, una deoarece am boiler si trebuie sa stea permanent in priza si una pentru masina de spalat. Spuneti-mi si mie va rog, este vreun pericol de curentare daca am priza in baie, tin sa mentionez ca am impamantare, dar nu stiu daca este de ajuns doar atat, niciodata nu se stie ce se poate intampla.

Răspuns Câştigător
| georgevali a răspuns:

Nu este nici un pericol stai fara grija

9 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

D.p.d.v. al normelor de protectia a muncii, nu se pune priza de 220V in baie.

| relian a răspuns:

Daca este pericol? Pai normal asa pe nastiute exista.Tu trebuie sa verifici acea priza ca se pare ca scrie pe ea la ce volti si ce current merge.Ai acolo undeva scris dar inauntru e ex 240V si X amperi. Dupa tu stii citi amperi trage masina de spalat+boilerul, iar daca nu stii scrie pe ele pe undeva si atunci vei stii cu siguranta daca priza aia face fata la amindoua. Daca priza rezista la un amperaj mai mic decit ai tu in timp se va topi.De asemenea firele trase la acea priza trebuie sa reziste cel putin cit spune pe priza +plus ceva in plus 20% daca nu ma insel.De asemenea cind incarci o priza cu consumatori ameprajul nu trebuie sa fie cit spune pe acea priza sau mai mare.La fel si la sigurante o siguranta trebuie sa suporte un current mai mic decit scrie pe ea cu 20%.Dar astea sint chestii in plus, deci tu aia trebuie sa verifici.Dar asa pe nevazute pot sa iti spun ca nu este bine ca ce ai tu sa stea in aceiasi priza.Cind vor functiona amadoua deodata se va incalzi foarte tare si in timp priza se va topi si cablu se va arde.Cineva pe aici spunea nu se pune prize in baie.Asta era cindva inainte zeci de ani cind la noi nu existau prize cu sigurante.Acum iti poti pune prize chiar linga ghiuveta ca nu e nici o problema.Bine nu priza obisnuita ci din asta cum am spus cu siguranta.In caz de ceva sare automat, este foarte sensibila.Deci nici un pericol.

| K0sti a răspuns:

Prizele nu se pun in medii cu umiditate ridicata. Exista si prize speciale pentru asa ceva. Daca ai pus din aia e ok, daca nu...

| LIN2010 a răspuns:

ATENTIE -in acest mod nu esti protejat total(in acest mod este interzisa montarea prizei in incaperea baii). Priza in baie se poate monta, dar cu o protectie speciala, se numeste ''protectie diferentiala'' si se monteaza pe circuitul ce alimenteaza priza de la baie, pentru boiler trebuie conform normativelor un circuit si o priza, iar pentru masina de spalat alt circuit cu o alta priza.Conform normativului I-7, pe un circuit se pot monta un numar maxim de 8 prize daca suma receptoarelor electrice utilizate simultan nu depaseste 2000 de watti, iar pentru receptoarele cu o putere de la 2000 w sau mai mult, este necesar un circuit separat din tabloul de sigurante si se monteaza o singura priza(priza dubla nu inseamna 2 prize).I-ti recomand o siguranta automata de 20 Amperi cu releu diferential de 0, 03 miliamperi, si montarea a doua prize distincte de 16 amperi cu impamantare(nu se renunta la firul de impamantare)asta ca un compromis sa nu tragi 2 circuite de la tabloul de sigurante.Succes

| DeGea1 a răspuns:

Pai da este periculos
de ex: daca apa ajung la prize sau se uda cablurile exista o mare sansa de electrocutare deci protejeaza prizele si cablurile/firele
sper ca ti-am fost de ajutor
funda?

| AAALEXAAANDRUUUUU a răspuns:

Acum depinde si daca vei lasa apa sa ajunga la ea. In locul tau as proteja acele prize

| Vacarescu_Adi_1975 a răspuns:

Daca pun o priza pe traseul becurilor, de la un intrerupator trag fir are ceva aparatul, garantia etc?

| georgevali a răspuns:

Nu este nici un pericol si eu am si nu am nici impamantare funda?! 1

| KotaKoty a răspuns:

Este periculos pentru ca nu stii daca va ajunge apa acolo sau nu, daca faci inundatie in baie de la vecinul de sus sau nu. De ex. masina mea de spalat e in bucatarie. Poate daca ai loc ar fi o solutie! Daca nu mai bine ai proteja priza cat mai bine pentru orice situatie.