| anonim_4396 a întrebat:

Am pus în grădină 22 de rânduri, de 12 m lungime de roșii, am luat bandă de picurare de 300 m lungime. Urmează 3 întrebări: 1. Aș putea sa înșir furtunul peste toată suprafața la un singur robinet, fără să mai tai furtunul? 2. Aș putea să​ duc furtunul pe primul rând și să facă curba la capătul rândului pentru rândul al doilea, în total având 11 robinete? 3. Fiecare rând are 12 m și am 22 de rânduri. Este neapărat nevoie de 22 de robinete?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca folosesti un singur robinet si un furtun foarte lung, atunci la capatul tevii abia va ajunge apa sa picure, iar la inceput va picura puternic.
Ideea este sa nu fie tevi lungi, sa ajunga presiune aproape uniforma peste tot, astfel ca picurarea sa fie uniforma. Pentru asta formezi cate o coloana la fiecare rand, care se pot alimenta de la un singur tronson de distribuire. Daca distribuitorul este facut bine, atunci va fi suficient un singur robinet inaintea distribuitorului, pe conducta generala de alimentare cu apa.
Daca distribuitorul nu este perfect si unele coloane primesc mai multa apa, atunci trebuie montete robinete si pe fiecare coloana.

| darrio2007 a răspuns:

Poti avea doar un furtun pe care il poti intinde pana la capatul fiecarui rand. Doar intr-un capat. Apoi il muti la fiecare rand. Ce vrei tu este complicat si cu cheltuieli aiurea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce furtun, ce robinete, da niste imagini ca sa pot vedea despre ce este vorba, de agricultura nu am feresc, am facut suficiente mecanisme pentru udat si etc, dar nu inteleg ce robinete si cum le pui sau despre ce vorbesti tu mai exact.