| unvecin a întrebat:

Am pus niște zucchini în ceva ghivecele, să îi plantez mai târziu în grădină. Încă e vreme ploioasă și rece. Îi țin la lumină bună și căldură potrivită.

Problema e că au ieșit și cresc foarte repede, mai mult în lungimea tulpinei decât în frunze. În ritmul ăsta peste două zile vor fi de o palmă și frunzele probabil tot cam cât o monedă.

Ce fac cu ei? Ar fi o idee bună să-i mut acum în grădină și să las afară doar frunzele? O să reziste la 4 grade Celsius noaptea? Sau îi mai țin în ghivece? Sau renunț la ei și pun din sămânță direct în grădină imediat ce se face timp mai bun?

Răspuns Câştigător
| Iote a răspuns:

Daca s-a lungit mult tulpina, nu au suficienta lumina. Chiar daca tie ti se pare buna. Vor fi plapanzi. Pune-i in gradina dar sa-i acoperi cu ceva daca poti. Daca rezista, ai noroc. Daca nu, vei semana altii cum te gandesti.