| crysstyna07 a întrebat:

Am pus parchet laminat de 8 cm acum 4 luni. Sub el am pus folie de plastic pentru umezeala si placa izoflor de 6 mm verde. Apartamentul e la parter.

Am observat ca s-au format goluri intre placile de parchet, inclusiv la mijlocul camerei, ca si cum s-ar strange, iar le margini pare a se exfolia usor. Trafic nu e decat dimineata si seara, si suntem 2 persoane.

La montare gradul de umezeala a fost 55-58, acum variaza intre 37-45.

Care poate fi cauza?

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Luati legatura cu firma care va montat parchetul, sigur nu l au pus bine.

| relian a răspuns:

Asa este este parchet slab calitativ si cred ca ai facut o greseala ai pus prea multe sub el si de aia s-a intamplat ce spui.E prea gros ce ai pus sub. Exact asa mi s-a intamplat si mie, am pus, bine nu eu meseriasu intr-o camera cu doar o folie f subtire sub, apoi eu zic stai nene pune din asta groasa cai mai bine, asa cum ai spus si tu aia verde folie bla bal si surpriza parchetu dupa o vreme deja joaca peste tot.Acum nu stiu o fi si de la altele eu asa am patit.Deci e prea gros ce ai pus sub el.Cind am luat parchetu mi s-a dat o folie din aia gri dar subtire, sau cei aia izolatie ce-o fi, iar eu zic dao incolo pe asta iau una verde cai mai groasa.Nu stiu zic si eu ca alta problema nu vad care ar fi.

| octav005 a răspuns:

Posibil sa fie parchet de proasta calitate. la un tovarat sa inundat camera vrea 10 cm in camera de apa. dar nu s-a umflat si nu sa desfacut la imbinari. posibil si asta.

| popa07ady a răspuns:

Montaj necorespunzator.Cauta pe cel care l-a montat, se poate repara.(daca stie cum).

| Petripetri a răspuns:

Nu a fost montat corespunzator
Daca la montaj au rupt urechile de clampare aliluia la diferentele de temperatura se plimba
Se poate face totusi ceva daca mesterii sunt de negasit, sau daca l ati pus voi faceti asa:
Desfaceti plinta si cu un levier sau un carlig de platbanda trageti placile inapoi in zonele iesite dar nu inainte de a baga aracet de la moment in rosturile distantate, dupa care bagati niste pene intrre perete si parchet, dupa ce s-a intarit scoateti penele si montati plinta!