| ankuuu a întrebat:

Am si eu 2 perusi respectiv o fata si un baiat! Ii am de 1 saptamana, dar nu se pot obisnui cu noi sad, vorbesc cu ei zilnic, si nu numai eu si alte persoane din familie, dar sunt foarte speriosi, daca ma apropii de colivie zboara si in dreapta si in stanga ca 2 nebuni, si fata cand ma vede il da baiatului cu ciocul in cap straight face, le'am dat si drumu din colivie si in loc sa se plimbe prin camera stateau agatati de perdea, si nu au iesit singuri, am bagat eu mana in colivie si a zburat prima data baiatul si dupa s-a dus si fata dupa el, ajutati-ma si pe mine sa ii imblanzesc sad. P. S. e prima data cand am papagali, am mai avut cand eram mica da nu i'am crescut eu sad.

8 răspunsuri:
| smilerz19 a răspuns:

De unde ii ai?
Poate ca acolo unde erau inainte, nu prea erau bagati in seama asa ca nu sunt obisnuiti cu oamenii.
Stai cu ei cat poti de mult, si nu te descuraja daca le va lua mai mult timp.
Vorbeste cu ei, cand citesti o carte. stai langa colivie si citeste cu voce tare.
Nu striga la ei. nici tu nici ceilalti membrii ai familiei tale. Daca ai frati mai mici nu ii prea lasa sa se apropie de colivie, vor vorbi prea tare sau isi vor baga degetul ceea ce ii va speria pe papagali.
Succes!

| smilerz19 a răspuns:

La petshop sunt multe animale, iar vanzatorul nu se poate ocupa de toti.
Asculta ce ti-am spus si perusii tai vor fi linistiti langa tine.

| ĄĿiŒ a răspuns:

Am si eu un perus, baiat si asa era si el la inceput. Poti sa le dai bucatele de paine, seminte de floarea soarelui, bucatele de fructe... Vorbeste cu ei din cand in cand dar stai putin mai departata de colivie iar atunci cand vrei sa le dai drumul prin casa lasa portita deschisa pana ies singuri. Dale timp de acomodare si poate se vor obisnuiwinking

| andreibubu2 a răspuns:

Wow ia-o usor omule trebuie macar 5luni sa il lasi sa se acolodeze intre timp vorbesti cu ei lasa-i fara mancare 5ore si dupa bagi in palma mancare de al lor si bagi mana in colivie ei de foame o sa vina sa manance sifaci asa 1saptamana mult noroc cu ei:X

| GabrielaRawr a răspuns:

Trebuie in primul rand sa i ti in camera la tine iar zilnic sa vorbesti cu ei si sa-i ingrisesti am si eu 2 perusi o fata si un baiat din 2006 prima fata a murit si mi-am cumparat una noua in 2008 cumparale batoane specialede papagali cu fructe care sunt foarte bune si lor le plac, iale un balansoar un leagan special care le gasesti in pet shopuri mai scoatei pe balcon cateodata si nu stiu stai cu ei citestele ceva(asa faceam eu si chiar a mers), joacate cu ei cand sunt dati drumu din colivie si mereu macar o data pe saptamana fale tu curat in colivie iar cu timpu se vor obisnui cu tine iti garantez

| GabrielaRawr a răspuns:

Sper doar ca sa asculti de sfaturile mele si sa fiti buni prieteni si sa te joci foarte mult cu ei

| ankuuu explică:

@smilerz19 I'am primit big grin, de la un petshop cred ca sunt big grin.

| ankuuu explică:

Daca le dau drumu din colevie, nu ma lasa sa ma apropii de ei, stau numai sus pe perdea, sau pe tablou straight face, si daca ma duc dupa ei fug imediat. sad vorbesc cu ei, le spun sa se pupe si se pupa, intr; un fel asculta dar nu si comunica cu mine, fiind super speriosi. Dupa ce i'am bagat in colivie azi parca au fost mai linistiti, am bagat mana in colivie si nu se speriau asa tare, le'am dat sa manance din mana mea dar nu au vrut sad.