| Sofronie_Andrei_2000 a întrebat:

Am si eu la casa alarma cu senzor si cand alarma nu este pornita, cand ma "vede" un senzor face un bipait ca la magazine cand intri pe usa. Nu stiu cum sa opresc bipaitul acela cand alarma nu este pusa, dar cand este pusa sa faca normal.

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Senzorul "sesizează" mişcarea şi când o face, cuplează un releu. Pe ăla îl auzi tu că face un "bipăit". Alarmă activă - releul alimentează un amplificator de sunet (sirena). Alarmă inactivă - se aude "bipăit"-ul. Deci lasă-l aşa, funcţionează normal.

| Sofronie_Andrei_2000 explică (pentru sierra1):

Pana acum, nu bipaia cand detecta senzorul ceva, a inceput brusc. si eu vreau sa opresc bipaitul acela.

Răspuns utilizator avertizat